Farklı lokasyonlardan temin edilen bamya genotiplerinin morfolojik ve sitolojik karakterizasyonu
Morphological and cytological characterization of the okra genotypes collected from different locations
- Tez No: 457181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan 20 farklı bamya genotipinin bazı morfolojik, fenolojik ve sitolojik özellikleri dikkate alınarak karakterizasyonu yapılmıştır. Çalışmada; 14 adet morfolojik (bitki boyu, dallanma derecesi, yaprak ayası dilimlik derecesi, aya rengi, sap uzunluğu, sap kalınlığı, sap rengi ve sap dikenliliği ile meyve boyu, eni, rengi, ağırlığı, karpel sayısı ve bitki başına meyve sayısı) özellik, 4 adet fenolojik gözlem (ilk çiçeklenme gün sayısı, tam çiçeklenme gün sayısı, meyve bağlama gün sayısı, ilk hasada geçen gün sayısı) ve 1 adet sitolojik özellik (çekirdek DNA miktarı) olmak üzere toplamda 19 özellik/karakter bakımından genotipler incelenmiştir. İncelenen karakterlerde bitki dallanma derecesi hariç diğer morfolojik ve fenolojik karakterlerde varyasyon gözlenmiştir. Genotiplerin sitolojik karakterizasyonu flow sitometri metodu ile çekirdek DNA miktarlarına bakılarak ploidi düzeyleri belirlenmiş ve genotipler arasında ploidi düzeyi açısından önemli farklılık bulunmamıştır. Bunun akabinde tek bir genotipin kromozom sayımı yapılmış ve 2n=128 kromozom bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study morphological, phenological, and cytological characterization of 20 different okra genotype collected from different regions of Turkey has been performed. Observations on a total of 19 traits has been made out of which 14 are morphological (plant height and degree of branching; leaf blade color and leaf lobbing; petiole length, width, trichome content, and color; fruit length, width, color, weight, and locule number, and fruit number per plant), 4 are phenological (days to first flowering, days to full flowering, days to fruit set, and days to first harvest), and 1 is cytological (DNA content of nucleus). All morphological and phenological traits showed variation except the degree of branching. No significant differences were detected in ploidy levels among the genotypes, which were performed using a flow cytometry method revealing the DNA amount of the nucleus. Therefore, chromosome number was counted in only one single genotype and revealed as 2n = 128.