Otoantikor protein kinaz-2 (PAK-2)'nin analizi için tek kullanımlık biyoalgılama sistemlerinin geliştirilmesi ve gerçek örneklere uygulanması
Development of single-use biosensing system for the analysis of autoantibody protein kinases-2 (PAK-2) and its applications to the real samples
  1. Tez No: 457193
  2. Yazar: NERGİZ KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SEZGİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, meme kanseri, baş-boyun kanseri, akciğer kanseri ve mide kanseri gibi birçok kanser hastalığında rastlanan PAK-2 (p21-Activated Kinase 2) kanser antijeni kullanılarak hassas, seçici ve tek kullanımlık bir biyosensör geliştirilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak tek kullanımlık indiyum tin oksit (ITO) PET elektrot yüzeyine 3- glisidooksipropiltrimetoksisilan ile kendiliğinden oluşan mono tabaka (SAM) oluşturuldu. Gerçekleştirilen çalışmalar sırasın PAK-2'nin ITO elektrot yüzeyine bağlanması döngüsel voltametri ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile incelenmiştir. Oluşturulan biyosensörün başarılı sonuçlar vermesi için tüm adımlar optimize edilmiştir ve ideal tayin aralıkları belirlenmiştir. Belirlenen inkübasyon süresi ve konsantrasyonlarda en iyi şekilde elektrot yüzeyine bağlanma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a sensitive, selective and disposable biosensor using PAK-2 (p21-Activated Kinase 2) cancer antigen which is expressed in many cancer types such as breast cancer, head and neck cancer, lung cancer and stomach cancer . A self-assembled monolayer was formed by (3-Glycidyloxypropyl)trimethoxysilane on ITO-PET surface. Cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques were applied to characterize the immobilization process and to detect. To achieve sensitivite biosensor system all parameters were optimized.