Genelleştirilmiş kummer kongrüanslarının P-adic L-fonksiyonları ile ispatı
Proof of the generalized kummer congruences by using P-adic L-functions
- Tez No: 457219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu tez çalışmasında Genelleştirilmiş Kummer kongrüanslarının ispatı Washington (1996) Introduction to Cyclotomic Fields kitabı temel alınarak yapılmıştır. Dirichlet L-Fonksiyonu ve P-adic L-Fonksiyonu ile ilgili temel kavramlar verilmiş ve gerekli teoremler ifade edilmiştir. Bu kavram ve teoremler ile Genelleştirilmiş Kummer Kongrüanslarının ispatı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the proof of the Generalized Kummer Congruences is done based on the book of Washington (1996) Introduction to Cyclotomic Fields. Basic concepts about Drichle L-Functions and P-adic L-Functions have been given and necessary theorems have been pointed out. With these concepts and theorems, the proof of the Generalized Kummer Congruences has been done.