Fındık üretiminde yayım yaklaşımları: Samsun ili Çarşamba ilçesi örneği
Approximation approaches in hazelnut production: Samsun city Carsamba living path
  1. Tez No: 457220
  2. Yazar: ZEHRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Samsun İli Çarşamba İlçesi'ndeki fındık üreticisi ve sanayicisinin tarımsal yayım yaklaşımları açısından mevcut durumunu, karşılaşılan sorunları saptamak ve gerek kırsal kalkınma açısından gerekse ulusal boyutta bu yönlü görüş ve öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 25 köyden 125 üretici ile anket çalışması yapılırken aynı zamanda ilçedeki fındık işleyen sanayicilerle de mülakatlar yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; üreticilerin en önemli bilgi kaynaklarından ilk sırayı zirai ilaç bayileri alırken, tarım ilçe müdürlüğü ve ziraat odası sırayı takip etmektedir. Ziraat Odası üreticiye tarım danışmanlığı isteği doğrultusunda danışman göndermektedir. Üreticinin en çok bilgiye ihtiyaç duyduğu konularda yayım hizmetlerinin etkinliğinin ve ulaştığı üretici sayısının çok az olduğu görülmüştür. Üreticilerin sermaye sorunundan kurtarılması, fındık fiyatlarının istikrarsızlığı sonucu oluşan kaygının önlenmesi, örgüt bilincinin oluşturulması, yayım faaliyetleri açısından interaktif yöntemlere ağırlık verilmesi, atıl durumdaki tarım danışmanların etkinliğinin arttırılması gerekmektedir. Fındık işleyen sanayicilerin iletişim ağlarının etkin olduğu gözlenmiştir. İşletmelerin entegre ürün işlememesinden dolayı yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılım durumları sadece ziyaretçi bağlamında gerçekleşmektedir. Entegre üretim yapan işletmelerin arttırılması, ülke ekonomisi ve ulusal boyutta rekabet açısından değerlendirildiğinde gerekli ve önemli olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the current situation in terms of agricultural extension approaches of hazelnut producer and industrialist in Çarşamba District of Samsun province and to develop these opinions and suggestions at the national level in terms of rural development. Surveys were conducted with 25 farmers from 25 villages in the survey, and interviews were also held with industrialists who worked at the same time. According to the results of the research; The most important information sources of the producers are the agriculture district directorate and the agriculture chamber order, while the first order takes the pesticide franchisees. The Chamber of Agriculture sends a consultant to the farmer in the direction of agriculture consultancy request. It has been seen that the effectiveness of extension services and the number of producers reached by these services are very low. It is necessary to increase the efficiency of the idle agricultural advisors in order to save the producers from the capital problem, to prevent the loss of nut prices due to instability, to form organization awareness, to focus on interactive methods in terms of extension activities. It has been observed that the communication networks of hazelnut industrialists are active. Due to the integrated product processing of the enterprises, the participation status in domestic and foreign fairs is realized only in the context of the visitors. It is understood that increasing the number of enterprises engaged in integrated production is necessary and important when evaluated in terms of competition in the national economy and national dimension.