Bir konfeksiyon işletmesindeki son kontrol hatalarının istatistiksel yöntemlerle analizi
Analysis of the final inspection defects in a apparel manufacture by statistical methods
- Tez No: 457222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle kalite ve kalite kontrol kavramlarına ilişkin tanımlara yer verilerek, istatistiksel kalite kontrol kavramı detaylı olarak incelenmiştir. Ardından istatistiksel kalite kontrol araçları olan yedi istatistik araç hakkında ayrıntılı bilgi sunulmuştur. Daha sonra da entegre bir fabrikanın konfeksiyon işletmesinde üretilen ev tekstili modellerine ait son kontrol hatalarının minimize edilmesi amacıyla istatistiksel proses kontrol yöntemleri kullanılarak elde edilen veriler araştırmada kullanılmıştır. 6 Aylık bir zaman diliminde gerçekleşen çalışmada istatistiksel proses kontrol yöntemlerinden kontrol listesi, pareto analizi, neden sonuç diyagramı, gruplandırma ve p kontrol grafiği kullanılmıştır. Üretimde gerçekleşen hatalar kontrol çizelgesinde oluşturularak bu hataların çözüme yönelik öncelik sıralaması pareto analiziyle gösterilmiştir. Hataların nedenlerini sorgulamak ve çözüme daha kolay ulaşabilmek için neden-sonuç diyagramı çizilerek gruplandırma tekniğiyle birlikte bu diyagram üzerinden çözüme yönelik öncelikli olarak irdelenmesi gereken hususlar ele alınmıştır. P kontrol grafiğiyle her ay ve altı ay için üretimin kontrol altında olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca, müşteri şikayetlerinin azaltılması hedeflenmiştir. Bu yöntemlerle işletmedeki kalite düzeyi, kalite problemleri ve iyileştirmede öncelik verilmesi gereken konular kolaylıkla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, firstly the definitions related to quality and quality control concepts were given and the concept of statistical quality control was reviewed in detail. Then, information regarding seven quality tools which are the basics of statistical quality control were presented. Then, statistical process control methods were used to minimize final control defects of the home textile models of a factory, which is an integrated facility, and the obtained data were used in the research. In the six month period study, the statistical process control methods such as check list, pareto analysis, cause- effect diagram, grouping and p control chart were used. Defects in production were created in the control chart and the order of priority for the resolution of these defects was shown by pareto analysis. In order to investigate the causes of defects and to reach the solution more easily, a cause-effect diagram was drawn and the grouping technique was discussed together with the issues that should be considered as a priority for solving through this diagram. In the research, from the control charts we can use in our thesis was examined statistically by p control chart whether it is under control or not. The quality level of the factory, the quality problems and the topics that should be prioritized for improvement were easily determined with these methods.