Bir konfeksiyon işletmesinde verimlilik denetim sisteminin kurulması
Establishment of a productivity auditing system in an apparel company
- Tez No: 151202
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEREN KURUMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
IV ÖZET Bir işletmenin değişen koşullara daha kolay uyum sağlaması için, işletme yapısına ve faaliyetlerine uygun performans ölçütleri kullanılarak işletmenin periyodik olarak değerlendirilmesi, kontrol edilmesi ve elde edilen sonuçlara göre sürekli geliştirilmesi gereklidir. Özellikle konfeksiyon işletmelerinin son zamanlarda yaşamaya başladığı şiddetli rekabet ortamında, rakipleri karşısında ayakta kalabilmeleri için bu değerlendirmeler ışığında gerekli düzeltmelere gitmeleri oldukça önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada performans ve verimlilik kavramı üzerinde durulmuş ve rekabet koşullarına işletmenin yapısına uygun bir performans denetim sistemi oluşturulması konusunu zorunlu kıldığı vurgulanmıştır. Performans denetim sisteminin kurulması aşamaları, konfeksiyon işletmelerinde kullanılabilecek göstergeler ve bunların elde edilmesi için gerekli veriler ve formlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT It's necessary for the companies to evaluate periodically by using suitable performance criterion, to control and to modify continuously according to these results to adapt changing market conditions easily. The competitive condition in which the apparel companies try to struggle against their competitor, force them to adapt themselves according to these evaluation procedures and these are very important factors for them. In this study,“performance”and“efficiency”terms are investigated and the necessity of establishing a performance evaluation system is recommended for the apparel companies. The steps of establishing the performance evaluation system, the main criterias that can be used by apparel companies and, the datas and forms, which are determined for obtaining these results are discussed.