Lyapunov tabanlı oransal-türevsel gözlemleyici tasarımı
Lyapunov based proportional-derivative observer
  1. Tez No: 457233
  2. Yazar: MEHMET CANEVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL FATİH DİLAVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde, doğrusal matris eşitsizlikleri kullanılarak literatürde mevcut Luenberger gözlemleyicisi ile tezde oluşturulan türevsel gözlemleyici tasarımları verilmiştir. Literatürde tanımlayıcı(descriptor) sistemler için mevcut Oransal-Türevsel gözlemleyicinin doğrusal matris eşitsizlikleri ile tasarımının mümkün olmadığı, bunun yerine çiftdoğrusal matris eşitsizliklerinin kullanılması gerektiği gösterilmiştir. Matris eşitsizlikleri ile verilen Luenberger, türevsel ve Oransal-Türevsel gözlemleyici modellerinden kestirim performansını iyileştirmek amacıyla gözlemleyicinin oluşturduğu çıkış işareti modellerden çıkarılmıştır. Oluşan yeni oransal, türevsel ve Oransal-Türevsel gözlemleyici modelleri için tasarım yöntemleri sunulmuştur. Bu gözlemleyicilerden yeni Oransal-Türevsel gözlemleyici n. dereceden Oransal-Türevsel gözlemleyici olarak kullandığı çıkışın türevi için genelleştirilmiştir. Bu gözlemleyicide türevin derecesinin arttırılmasının gözlemleyici performansını arttırabildiği gösterilmiştir. Örnek sistem olarak bir çeyrek taşıt süspansiyon sistemi ele alınmıştır. Gözlemleyiciler bu sistem için karşılaştırılmıştır ve gözlemleyicilerin gürültü performansı incelenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Luenberger observer and the derivative observer, which is generated in this thesis, are given via linear matrix inequalities. It is shown that, the Proportional-Derivative observer given for descriptor systems can't be designed via linear matrix inequalities, but instead that is necessary to use bilinear matrix inequalities. In order to improve estimation performance, the constructed output signal of the observer is omitted from the model for the Luenberger, derivative and Proportional-Derivative observer. Design methods have been presented for the new proportional, derivative and Proportional-Derivative observer models. The new Proportional-Derivative observer from these observers, is generalized as the nth Proportional-Derivative observer for the derivatives of the output. It has been shown that increasing the number of derivatives in this observer can increase the performance of the observer. A quarter car suspension system is considered as an example system. Observers were compared for this system and the noise performance of the observers was examined