Afyonkarahisar ili örümcek (Arachnida:Araneae) faunası
The spider (Arachnida:Araneae) fauna of Afyonkarahisar province
  1. Tez No: 457236
  2. Yazar: ANIL OBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Afyonkarahisar ilinden, 2015 yılının Nisan ayından başlayarak 2016 yılının Ekim ayına kadar iki yıl süre ile toplanan örümcek örnekleri sistematik bakımından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda Araneae takımına ait 25 familya içerisinde yer alan 89 cinse ait 118 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türler içerisinde Gnaphosidae familyasına ait Setaphis parvula (Lucas, 1846) ve Liocranidae familyasına ait Arabelia pheidoleicomes Bosselaers, 2009 türleri Türkiye örümcek faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Örnekler araziden aspiratör, atrap ve çukur tuzak kullanılarak toplanmıştır. Toplanan örümceklerin sinonimleri, lokaliteleri ve dünya yayılışları verilmiştir. Türkiye faunası için yeni kayıt olarak tespit edilen türlerin fotoğraflama işlemleri yapılmıştır. Örnekler etiketlenerek müze materyali olarak Ömer Halisdemir Üniversitesi Araknoloji Müzesi'nde muhafaza altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Spiders collected from Afyonkarahisar province during two years, beginning from April 2015 to October 2016 were evaluated from systematic point of view. Totally 118 species belonging to 89 genera in 25 families determined. Of these, Setaphis parvula ( Lucas, 1846) from Gnaphosidae and Arabelia pheidoleicomes Bosselaers, 2009 from Liocranidae are new records for the Turkish spider fauna. All specimens were collected from field by using aspirator, sweep net and pitfall traps. Synonyms, localities and world distributions of all species were given. The species of the new records for the Turkish spider fauna were photographed. The specimens which were labelled and preserved as museum materials in Arachnology Museum of Ömer Halisdemir University.