Elektron paramanyetik rezonans (EPR) spektroskopisi kullanılarak organik maddelerde oluşturulan serbest radikallerin incelenmesi
Investigation of free radicals formed in organic substances using electron paramagnetic resonance (EPR)
- Tez No: 457240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL CANIMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında tıpta önem arzeden ve pek çok ilacın etken maddesini oluşturan bazı organik maddelerin hem toz formları hem de bunlardan elde edilen tek kristaller Elektron Paramanyetik Rezonans (EPR) yöntemiyle incelenmiştir. Toz maddeler ile yapılan çalışmalarda farklı mikrodalga frekanslarına sahip X-band (9.7 GHz), Q-band (34 GHz) ve W-band (94 GHz) tipleri kullanılarak yapıda oluşabilecek radikal tipleri öngörülmüştür. 60Co-γ ile ışınlanan ve antioksidan özellik taşıyan 3-methyl-1-phenyl-2-pyrazoline-5-one tek kristalinde R-C ̇HCH_2 radikalinin oluştuğu tespit edilmiştir. X-ışınları ile ışınlanan ve bir pirazolon türevi olan 1-(4-Sulfophenyl)-3-methyl-5-pyrazolone tek kristalinde R-N ̇ ve R-S ̇ olarak adlandırılan iki farklı radikalin oluştuğu görülmüştür. 60Co-γ ile ışınlanan methyl 4-methyl benzoate tek kristali ile yapılan çalışmalar neticesinde ise tek kristalde R-C ̇H_4 CH_3 radikalinin oluştuğu tespit edilmiştir. X-ışınları ile ışınlanan cholesteryl chloroformate tek kristali ile sıcaklık çalışmaları yürütülmüş, 20K gibi çok düşük sıcaklıklarda EPR spektrumlarındaki değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, both powder forms and the crystals obtained from some organic compounds having an important place in medicine and also forming the active substance of many drugs have been investigated by Electron Paramagnetic Resonance (EPR) method. X-band (9.7GHz), Q-band (34GHz) and W-band (94GHz) types with different microwave frequencies were used in the studies with powder materials and the types of radicals that could occur in the structure were predicted. The EPR studies carried with 3-methyl-1-phenyl-2-pyrazoline-5-one single crystal irradiated with 60Co-γ rays and having antioxidant properties, it has been determined that R-C ̇HCH_2 radical. The studies with 1-(4-Sulfophenyl)-3-methyl-5-pyrazolone single crystal exposed to X-rays and being a derivative of pyrazolone have shown that two different types of radicals, called R-N ̇ ve R-S ̇. In the studies conducted with 4-methyl benzoate single crystal exposed to 60Co-γ rays, it has been determined that R-C ̇H_4 CH_3 radical has been formed in the structure. The temperature studies performed with cholesteryl chloroformate single crystal exposed to X-rays, it has been investigated that the changes in the EPR spectra at very low temperatures, such as 20K.