Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya ve Niğde illerinde dağılım gösteren Hyalopterus (Hemiptera:Aphidoidea:Aphididae) cinsi üyelerinin morfometrik ve genetik varyasyonlarının belirlenmesi
The determination of the genetic and morphometric variations of the Hyalopterus (Hemiptera:Aphidoidea:Aphididae) genera distributed in Afyonkarahisar, Usak, Kutahya and Nigde provinces
- Tez No: 457239
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ GÖRÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Hyalopterus popülasyonları arasında konak kullanımına bağlı ortaya çıkabilecek moleküler ve morfometrik varyasyonlar belirlenmesi amaçlanmıştır. Morfometrik analizler toplam 670 kanatsız birey üzerinden 29 morfometrik karakter kullanılarak gerçekleştirilmiş, moleküler analizler ise farklı konaklardaki popülasyonlardan seçilen 29 bireyin 658 baz çiftlik (bç.) COI gen bölgesi kullanılarak değerlendirilmiştir. Morfolojik ve moleküler verilerin birlikte değerlendirilmesi sonucunda konak bitki kullanımının Hyalopterus cinsi üyeleri üzerinde istatistiksel açıdan önemli varyasyonlar ortaya koyduğu belirlenmiştir. Ayrıca moleküler veriler açısından tanımlanmış diğer türlerin altında yer alan ama morfolojik olarak karakteristik farklılıkta popülasyonun belirlenmiş olması türleşme sürecinde epigenetik faktörlerin rolünü de ortaya koymuştur. H. persikonus ise Türkiye afit faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine host plant utilization effects on possible molecular and morphometric variations existed in Hyalopterus populations. Morphometric analyses performed with 670 aptera individuals via 29 morphometric characters and also molecular analyses conducted on 658 base pair COI gene region with 29 individuals that were chosen from different populations that were used different host plants. It was determined that both morphometric and molecular data showed that different host plant utilization resulted in statistically important variations in Hyalopterus populations. However, the determination of morphologically differentiated populations, which was placed under previously determined species according to molecular analysis, suggested the epigenetic factors roles throughout the speciation process. In addition, H. persikonus was determined as new entry to Turkish aphid fauna.