Diatomit katkılı sıva harcının tarımsal yapılarda kullanılabilme olanakları
Possible use of diatomite-amended plasters in agricultural structures
  1. Tez No: 457269
  2. Yazar: SERKAN YAZAREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada doğal bir puzolan olan diatomitin sıva harcı yapımına uygunluğunun belirlenmesi yanında, tarımsal yapılarda kullanılabilme olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. İncelenen agrega (kum ve ponza) ve puzolan üzerinde gerçekleştirilen deney sonuçlarına göre agrega ve puzolanların sıkışık ve gevşek birim ağırlıkları, özgül ağırlık ve su emme miktarı, organik madde miktarı, aşınma dayanımı gibi agrega ve puzolanın önemli özellikleri araştırılmış, malzemelerin standartlara uygun olduğu belirlenmiştir. Yapılan taze (birim ağırlık ve yayılma deneyi ) ve sertleşmiş (birim ağırlık, kılcal su emme, toplam su emme miktarı, eğilme ve basınç dayanımı ve buhar geçirgenlik deneyleri) sıva harcı deneylerinden elde edilen sonuçlara göre, buhar geçirgenlik ve dayanım testleri sonucunda, pomza ve diatomitin tarımsal yapılarda kullanılabilirliği uygun görülmüştür. Ülkemizde önemli miktarlarda üretim yapılan ponza ve diatomitin ile hazırlanacak sıvalarda, malzemelerin yüksek su tutma kapasitesi göz önünde bulundurulmalı ve diğer agrega ve bağlayıcı malzemeler ile uygunluğu konusunda araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The present thesis was conducted to investigate the availability of diatomite (a natural pozzolan) for making plaster mortar and possible uses in agricultural structures. Based on results of the tests carried out on investigated aggregate (sand and pumice) and pozzolan, compacted and loose unit weights, specific weight, water absorption, organic matter content, abrasion resistance of aggregates and pozzolan were investigated and materials were found to comply with the relevant standards. Test results on fresh (unit weight and slum test) and hardened (unit weight, capillary water absorption, total water absorption, tension and compression resistance, vapor diffusion test) characteristics revealed that pumice and diatomite could be used in agricultural structures. In plasters to be made with abundant pumice and diatomite sources, high water holding capacity of the materials should be taken into consideration and further researches should be carried out about their compliance with the other materials.