Kömür ve kokların yanma özelliklerinin belirlenmesi
Determination of ignition behaviours of coals and cokes
  1. Tez No: 45729
  2. Yazar: ALİ SINAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÖMÜR VE KOKLARIN YANMA ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Ali SINA? Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr, Muammer CANEL 1995, Sayfa: 64 Jüri:. Prof. Dr. Muammer CANEL Doç. Dr. Osman GÜREL Yrd. Doç. Dr. Baki ERDO?AN Bu çalışmada, kömür ve kok gibi katı yakıtları temsil etmek üzere seçilen aktif ömürün oksijenle yanması, tutuşma sıcaklığı yardımıyla incelenmiştir. Deneylerde rnek olarak orijinal aktif kömürün yanında, bu kömüre çeşitli anorganik tuz çözeltilerinin mdirilmesiyle elde edilen katalizörlü kömürler de kullanılmıştır. Eldeki örneklerin tutuşma sıcaklığına çalışma koşullarının, katalizör cinsinin ve atalizör miktarının etkisi araştırılmıştır. Alkali metal hidroksitlerinin yanma reaksiyonuna atalitik etkisinin diğer tuzlara oranla daha fazla olduğu bulunmuştur. Katalitik olarak tkiyen birçok tuzun derişiminin artmasıyla tutuşma sıcaklığının azaldığı gözlenmiş ve onuçlar tartışılmıştır. Ayrıca bazı örneklerin yanma özellikleri termogravimetrik yöntemle ıcelenmiştir. NAHTAR KELİMELER: Aktif kömür, katalitik yanma, tutuşma sıcaklığı, termal analiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF IGNITION BEHAVIOURS OF COALS AND COKES Ali SINA? Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Muammer CANEL 1995, Page: 64 Jury: Prof. Dr. Muammer CANEL Assoc. Prof. Dr. Osman GÜREL Assist. Prof. Dr. Baki ERDO?AN In this study, the burning of activated coal chosen to represent solid fuels such as oal and coke, by oxygen has been examined by the help of the ignition temperature. In ie experiments besides the original activated coal, coals containing catalyst obtained by ie impregnation of inorganic salt solutions on coal have also been used. The effects of the studying conditions, the type of catalysts and the amount of atalysts on the ignition temperature of the specimens have been investigated. It has een determined that the catalytic effect of alkali metal hydroxides on the burning reaction > higher than those of the other salts, it has been observed that the ignition temperature ecreased as the concentration of a great number of salts, which show catalytical action, icreased. The burning properties of some specimens have also been determined by the lermogravimetric method. ey Words: Activated coal, catalytic combustion, ignition temperature, thermal analysis.