Subdural mesafeye jelatin sünger serilerek dura kapatma tekniğinin meningo-serebral yapışıklığı önlemedeki etkisi
Efficacy of placing a thin layer of gelatin sponge during dural closure i̇n preventing meningo-cerebral adhesion
  1. Tez No: 457296
  2. Yazar: MEHMET VOLKAN HARPUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Harput, M.V., Subdural mesafeye jelatin sünger serilerek dura kapatma tekniğinin meningo-serebral yapışıklığı önlemedeki etkisi. Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, İstanbul, 2013. Nöroşirurji pratiğini güçleştiren en önemli problemlerden biri reoperasyonlarda rastlanan, dura materin, altındaki kortikal doku ve vasküler yapılara fibröz bağ dokusu elemanları ile yapışıklığı olarak bilinen meningo-serebral yapışıklıklardır. Bu yapışıklığın şiddeti bir önceki ameliyatta cerrahi sahanın nasıl bırakıldığı ve duranın nasıl kapatıldığı ile yakından ilintilidir. Bu çalışmada dura kapatılması esnasında subdural mesafeye jelatin sünger serilmesinin meningo-serebral yapışıklığı önlemedeki etkinliği değerlendirildi. Eylül 2005 ? Mayıs 2012 tarihleri arasında kliniğimizde aynı cerrah (U.T.) tarafından, duranın açıldığı 902 kranyotomi ameliyatı gerçekleştirildi. Şubat 2009 tarihinden itibaren duranın kapatılması öncesinde, subdural mesafeye, dural iyileşme sırasında dura ile pia-araknoid zarlar arasında tampon görevi görecek ince katman jelatin sünger serilmeye başlandı. Bu tarihten sonra yapılan reoperasyonlarda, prospektif olarak, dural yapışıklık şiddeti tarafımızdan tavsiye edilen kriterlere göre derecelendirildi. Jelatin süngerin etkinliğini değerlendirmek için önceki ameliyatları Şubat 2009'dan önce yapılan Grup K (Kontrol) ve sonra yapılan Grup J (Jelatin) olgularında meningo-serebral yapışıklık dereceleri istatistiki olarak kıyaslandı. Jelatin sünger kullanılan olguların hiç birinde alerjik ya da iltihabi reaksiyon görülmedi. Grup J'deki tüm olgularda (n=15) dura ile pia-araknoid membran arasında yeni oluşmuş, serebral dokudan kolayca ayrılan ve duraya yapışıklık göstermeyen bir neo-membran bulundu. Buna karşın Grup K (n=14) olgularında değişen oranlarda ileri düzeyde meningo-serebral yapışıklık görüldü.
Özet (Çeviri)
Harput, M.V., Efficacy Of Placing A Thin Layer Of Gelatin Sponge During Dural Closure İn Preventing Meningo-Cerebral Adhesion. Yeditepe University School of Medicine, Thesis in Neurosurgery, İstanbul, 2013. One significant drawback during a cranial reoperation is the presence of meningo-cerebral adhesions. The appearance of these connective tissue bridges between the inner surface of the dura and the pia-arachnoid is directly related to the dural closure in the previous surgery. This study was done to determine the benefit of using a thin-layer gelatin sponge of polypeptides to prevent the development of meningo-cerebral adhesions. From September 2005 through May 2012, 902 craniotomies were done for various lesions by the senior author (U.T.). Beginning with February 2009 we began placing thin gelatin layers underlying the dural flap with the aim of protecting the brain surface during dural closure and isolating the dural healing. To determine the benefits of this technique, the reoperation cases were inspected prospectively and the degree of meningo-cerebral adhesions were compared between group G (Gelatin) and C (Control) in which the dural closure was made with and without subdural application of the gelatin sponge respectively. Student?s t-test and ? 2 tests were used for comparison for means of the variables and normally distributed data. Results were expressed as the mean ± SD. p ? 0.05 was considered as significant. From September 2005 through May 2012, 902 craniotomies were done for various lesions by the senior author (U.T.). Beginning with February 2009 we began placing thin gelatin layers underlying the dural flap with the aim of protecting the brain surface during dural closure and isolating the dural healing. To determine the benefits of this technique, the reoperation cases were inspected prospectively and the degree of meningo-cerebral adhesions were compared between group G (Gelatin) and C (Control) in which the dural closure was made with and without subdural application of the gelatin sponge respectively. Student?s t-test and ? 2 tests were used for comparison for means of the variables and normally distributed data. Results were expressed as the mean ± SD. p ? 0.05 was considered as significant. From September 2005 through May 2012, 902 craniotomies were done for various lesions by the senior author (U.T.). Beginning with February 2009 we began placing thin gelatin layers underlying the dural flap with the aim of protecting the brain surface during dural closure and isolating the dural healing. To determine the benefits of this technique, the reoperation cases were inspected prospectively and the degree of meningo-cerebral adhesions were compared between group G (Gelatin) and C (Control) in which the dural closure was made with and without subdural application of the gelatin sponge respectively. Student?s t-test and ? 2 tests were used for comparison for means of the variables and normally distributed data. Results were expressed as the mean ± SD. p ? 0.05 was considered as significant.