Diklofenak sodyum'un akut unilateral subdural hematomlu sıçan hipokampusu üzerine etkilerinin histolojik, stereolojik, biyokimyasal yöntemlerle değerlendirilmesi
Potential effects of acute subdural hematoma (asdh) and diclofenac sodium therapy following asdh on the rat hippocampus by histopathological, stereological and biochemical methods
  1. Tez No: 340556
  2. Yazar: AYSIN PINAR TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan akut subduralhematom modelinde (ASDH) diklofenak sodyum tedavisinin hipokampus üzerine olası etkilerinin histopatolojik, stereolojik ve biyokimyasal yöntemlerle tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 24 adet Spraque-Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Denekler 4 gruba ayrıldı. Grup 3 ve 4?e hayvanların kuyruk veninden alınan nonheparinize 0,1 ml otolog kan subdural mesafeye verildi. Grup 4?e postoperatif ikinci saatten itibaren diklofenak sodyum 15 mg/kg dozunda 7 gün boyunca intra-muskuler olarak uygulandı. Grup 1 kontrol, Grup 2 ise Shamoperesyonu için kullanıldı. Postoperatif 8. günde tüm hayvanlar sakrifiye edildi. Tedavi grubundaki deneklere ait hipokampus örneklerindeki CA1, CA2, CA3 bölgelerinin ortalama nöron sayıları ve hipokampustaki toplam nöron sayılarında, azalma olduğu gzlendi. Deney ile sham grubu arasında CA1 ve CA2 bölgesinin ortalama nöron sayılarında anlamlı fark bulunmadı. Deney ile kontrol grubu arasında CA1 bölgesinde anlamlı fark olmasına karşın (P< 0.01), CA2 bölgesinde fark saptanmadı (P>0.05). Deney grubu hipokampuslarındaki toplam nöron sayılarının sham ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede azaldığı tespit edildi (P< 0,01). Tüm kıyaslamalar açısından sham ile kontrol grupları arasında herhangi bir istatistiksel fark belirlenememiştir. Postoperatif kan örneklerinde gruplar arası karşılaştırmada; tüm gruplarda adrenalin ve serotonin düzeyleri arasında fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
It was aimed in his study to evaluate the potential effects of acute subdural hematoma (ASDH) and diclofenac sodium therapy following ASDH on the rat hippocampus by histopathological, stereological and biochemical methods. For this aim, 24 male Sprague-Dawley rats were used. The subjects were divided into 4 groups. Non-heparinized 0.1 ml of autologous blood from the tail vein of the animals in Group 3 and 4 were given to subdural space. Group 4 daily received intra-muscular diclofenac sodium administration at 15 mg/kg dose from the postoperative second hour to 7th day of the operation. Group 1 and 2 used for control and sham operation, respectively. Postoperative 8th day, all animals were sacrificed. As a result of the study, the average number of neurons in CA1, CA2, CA3 hippocampal regions and the total number of neurons in the hippocampus samples of the treatment group subjects, was found to be decreased. The average number of the neurons in the CA1 and CA2 region of the experiment and the sham group revealed no significant difference from each other. Although, CA1 region of the experimental and control group show significant difference (P 0.05) in these groups, comparing with each other.