Ortopedik kalça potez cerrahisi öncesi uygulanan transdermel fentanilin postoperatif analjezik tüketimine etkisi
Preoperative transdermel fentanyl effect of postoperative analgesic consumption orthopedic hip prosthesis surgery
- Tez No: 457304
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA AYKAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Algoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Postoperatif ağrı; cerrahi travma ile başlayan, giderek azalan, doku iyleşmesi ile sonlanan akut ağrıdır. Akut olan ve hastada sıkıntı, depresyon ve anksiyete yaratan bu durumun tedavisi de çabuk ve etkin olmalıdır. Postoperatif ağrı tedavisi hastanın rahatsızlığını en aza indirmeyi amaçlayan önemli bir görev ve sorumluluktan öte insani bir vazifedir.Kronik artroz nedeniyle kronik ağrı çeken ve bu nedenle total kalça protezi yapılması planlanan 30-80 yaş arası, ASA 1-3 hastalar çalışma kapsamına alındı. Çalışma grubu hastalara 12 saat öncesinden 50?100 kg arası olanlara 12?cg/saat fentanil, 100 kg ve üzeri olan hastalara 24 ?cg/saat fentanil yama uygulandı. Standart anestezi indüksiyonu, idamesi ve postoperatif analjezi uygulandı. Her iki grupta da premedikasyon indüksiyondan 30 dakika önce uygulanarak, indüksiyon öncesi, postoperatif 0.dakika-15.dakika-1.saat-2.saat-4.saat-6.saat-12.saat-24.saat sedasyon skorları değerlendirildi, yan etkileri kaydedildi. Preoperatif ve postoperatif VAS değerleri ve postoperatif meperidin tüketimleri kaydedildi. Postoperatif dönemde 0.-15.-30. dakika, 1.saat ve 2.saat den sonra 6 saatte bir, 24. saate kadar PCA tüketimleri kaydedildi.Yapılan değerlendirmeler sonucu operasyondan 12 saat önce preemptif olarak uyguladığımız 12 µgr/saat transdermal fentanilin bu dozda postoperatif 15.dakika, 30.dakika, 6.saat, 12.saat VAS değerlerinde ağrı açısından azalmaya yol açtığı ve postoperatif derlenmede her iki grupta da kurtarıcı analjezik olarak belirlenen meperidin ihtiyacının doğduğu ancak çalışma grubunda tüketiminin azaldığı, postoperatif 0.dakika ve 15.dakika sedasyon skorlarının azaldığı, preoperatif sedasyon skorlarında ve postoperatif PCA tüketiminde farklılığa neden olmadığı belirlendi. Postoperatif istenmeyen etkiler bakımından değerlendirildiğinde, kontrol grubunda %16,7, çalışma grubunda %33,3 bulantı tespit edildi fakat her iki grupta bulantı açısından anlamlı farklılık bulunmadı.Sonuç olarak; kronik artroza bağlı kronik ağrı çeken ve bu nedenle kalça protezi uygulanacak hastalarda ağrı tedavisinde, operasyondan 12 saat önce uygulanan 12 µgr/saat'lik transdermal fentanilin postoperatif ağrı kontrolünde kolay ve güvenle uygulanabilir bir seçenek olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Postoperative pain is an acute pain that begins with operative trauma, slowly decreases and ends with tissue healing. Treatment of this acute, distressal and anxietous situation should be rapid and effective. Furthermore being a responsibility, treatment of this situation is a humanitarian responsibility.Patients between 30-80 years old and ASA 1-3 who has had total hip arthroplasty for chronic coxarthrosis was choosen. For the study group, 12/24 ?cg/saat fentanyl (12 ?cg/saat 50-100 kg patients, 24 ?cg/saat >100kg patients) patch was given 12 hours before operation. All patients has had standart anesthesia induction, maintenance and postoperative analgesia. Premedication has been made 30 min before induction for all patients and sadation scores before induction and postoperative 0., 15. mins 1., 2., 4., 6., 12. and 24. hours was evaluated, adverse effects recorded. Preoperative and postoperative VAS scores and meperidine uses recorded. PCA use at postoperative 0., 15., 30. minsand 1., 2., 6., 12., 18., 24. hours.After evaluation of these findings, we see that, with the usage of 12 µgr/hour preemptive transdermal fentanyl, at 15., 30. mins and 6., 12. hours VAS score was reduced, meperidine need was reduced and 15. min sedation score was reduced too. But we see that preoperative sedation score and PCA usage was no different. We evaluated adverse effects, nausea was seen %16.7 at control group and %33.3 at study group but no significant difference was seen.Based on this study, usage of 12 µgr/hour transdermal fentanyl 12 hours before operation is easy and safe for patients who have chronic pain because of chronic coxartrosis and will have total hip arthroplasty.