Studies about extremity disorders and treatment options in neonatal ruminants
Yeni doğan ruminantlarda gözlenen ekstremite bozuklukları ve sağaştım seçenekleri üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 457307
  2. Yazar: KWESTAN MAHMOOD SAEEDALAH SAEEDALAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, yeni doğan 33 (otuzüç) ekstremite deformiteli ruminant incelenmiş; materyal yaşları bir-altmış gün arasında olan buzağıların; 23'ü Simental, 2'si Yerli Kara, 7 kuzu ve bir oğlaktan oluşmuştur. Olguların 7'si dişi (22.33%), geri kalanı erkek (%78.78) idi. Tablo-3'e göre, olguların 9'u hafif, 14'ü orta dereceli idi ve sağaltım sonuçları olumlu, geri kalan şiddetli dereceli 5 olgunun 2'sinden olumlu sonuç alınırken, 2 olgu bandaj ve siplint uygulamalarıyla, bir oğlak ta ise tenetomiden olumlu sonuç alınmış; diğer 3 olgu ise bandaj ve siplint uygulamasıyla iyileşmiştir. Kongenital tendo kontraksiyonlu buzağılarda, doğumdan sonraki 1-2 hafta içinde metacarpofalangeal ve metatarsofalengeal eklemlerde çeşitli lezyonlara rastlanılmaktadır. Şiddetli fleksor deformiteli olgularda aynı zamanda arthrogripozise gözlenmekte, bu olgularda baş, boyun ve karpal bölgelerde şiddetli deformitelere oluşmaktadır. Bu kronik deformiteler topuk eklemlerinde ülserlere ve septik arthritise neden olmaktadır. Bu çalışmada tendojen deformiteli doğan buzağılarda bandaj, splint ve tenetomi uygulamaları gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçların duyurulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Extremity deformity in this study had investigated 33 of newborn ruminant, the consist os materyal, their ages between (1- 60) days was 25 of them calves which breeds of the calves were 23 Simmental and only 2 cases local black, 7 lambs and one kid. Seven of newborn were female (22. 33 %) and 26 were male (78.78 %). As a Table 3: Mild cases (9) treatment results are resolved, Moderate cases (14) treatment results are resolved, Severe cases (5) treatment results are: two (2) cases are resolved 2 cases by bandaging and splint, and 1 kid by tenotomy, but remain deformity in 3 cases that applied bandage and splint. Congenital contracted flexor tendon, observed most frequently as flexion of the metacarpophalangeal or metatarsophalangeal joint within 1 or 2 weeks of birth, is a common defect in numerous breeds of cattle. Severe flexural deformities are also accompanied by arthrogryposis, involvement of multiple limbs and the head and neck, and severe carpal deformities. Chronic deformity may lead to skin ulceration on the dorsum of the fetlock and, subsequently, to septic arthritis. In this study, in newborns lambs, with tendogen deformities kids and the other small animals, bandaging, splind and tenetomies interferences are exellend results and we are propose our colleagues.