Germencik-İncirliova (Aydın) bölgesinin heyelan duyarlılık değerlendirilmesi
Landslide susceptibility assessment of The Germenci̇k-İncirli̇ova (Aydin) region
- Tez No: 681187
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Büyük Menderes havzası içerisinde yer alan Germencik-İncirliova (Aydın) bölgesi, havza içerisinde heyelanlardan kaynaklı problemlerin yaşandığı bölgelerden biridir. Tez çalışması kapsamında, mevcut heyelan envanter haritaları ve heyelanları hazırlayıcı çevresel değişkenlerin birlikte değerlendirilmesi ile ileride nerelerde heyelan meydana geleceğinin belirlendiği heyelan duyarlılık değerlendirmeleri Frekans Oranı yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Tarihsel heyelan envanter haritası temel alınarak arazi çalışmaları ile heyelan envanter haritası güncellenmiştir. Buna göre toplam alanı 6.85 km2 olan 59 adet heyelan bulunmaktadır. Ayrıca heyelanları hazırlayıcı faktörler olarak başta jeoloji olmak üzere sayısal yükseklik modeli, yamaç eğimi, yamaç eğrisellikleri ve pürüzlülük indeksi haritaları hazırlanmıştır. Heyelanlar ile heyelanları hazırlayıcı çevresel değişkenler arasındaki ilişki Frekans oranı yöntemi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, jeoloji, sayısal yükseklik modeli ve yamaç eğiminin bölgede heyelan gelişimini etkileyen en önemli faktörler olduğu belirlenmiştir. Elde edilen heyelan duyarlılık haritası 5 sınıfta değerlendirilmiştir. Çalışma alanının, % 13.76'sı çok düşük % 27.34'ü düşük % 21.33'ü orta % 26.12'si yüksek ve % 11.44'ü çok yüksek, heyelanların ise % 0.04'ü çok düşük % 0.51'i düşük %6.37'si orta % 26.33'ü yüksek ve % 66.75'i çok yüksek duyarlı bölgelerde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Germencik-İncirliova (Aydın) region, located within the Büyük Menderes basin, is one of the regions where problems caused by landslides. Within the scope of the thesis, landslide susceptibility assessments, which determine where landslides will occur in the future, were made by using the Frequency Ratio method by evaluating the existing landslide inventory maps and environmental variables that cause landslides. Based on the historical landslide inventory, the landslide inventory map has been updated by field studies. Accordingly, there are 59 landslides with a total area of 6.85 km2. In addition, digital elevation model, slope, curvatures and roughness index and geological maps were prepared as the predisposing factors for landslides. The relationship between landslides and the environmental variables that cause landslides was statistically evaluated using the frequency ratio method. As a result, it was determined that geology, digital elevation model and slope are the most important factors affecting landslide development in the region. The landslide susceptibility map obtained was evaluated in 5 classes. 13.76% of the study area is very low 27.34% low 21.33% medium 26.12% high and 11.44% very high. 0.04% of landslides are located very low 0.51% low 6.37% moderate 26.33% in high and 66.75% very highly susceptible areas.