Hızlı anodizasyon tekniği için hücre tasarımı: Fe, NiFe nanotellerin üretimi ve manyetik karakterizasyonu
Cell design for hard anodization technique: fabrication and magnetic characterization of Fe, NiFe nanowires
  1. Tez No: 457337
  2. Yazar: HATİCE TARİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, hızlı anodizasyon tekniği için hücre tasarlandı ve imal edildi. Manyetik nanotellerinin oluşumu için bir şablon olarak anodik alüminyum oksit (AAO) hızlı anodizasyon tekniği ile farklı kimyasal oyma koşulları altında elektro-kimyasal oksidasyon ile imal edildi. Anodik alüminyum oksit (AAO) şablonunun bir yüzeyi üzerindeki engel tabakası gerekli kimyasal işlemler ile kaldırıldı. Düzenli altıgen yapılı AAO şablonunun bir yüzeyi buhar biriktirme (BB) methodu kullanılarak metal ile kaplandı. Yüksek yoğunluklu Fe ve Ni80Fe20 nanoteller nano ölçekli AAO şablon içerisinde elektrokimyasal depolama tekniği ile büyütüldü. Fe ve Ni80Fe20 nanotellerinin manyetik özellikleri elektron spin rezonans (ESR) ve titreşimli örnek manyetometre (TÖM) yöntemleri kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an electrochemical cell for hard anodization technique was designed and manufactured. Anodic aluminum oxide (AAO) as a template for the formation of magnetic nanowires were fabricated by electrochemical oxidation under different chemical etching conditions with hard anodization. The barrier layer on the bottom surface of the anodic aluminium oxide (AAO) template was removed by chemical treatment. One surface of the hexagonally ordered AAO template was coated with the metal by using the thermal evaporation (TE) method. High-density Fe and Ni80Fe20 nanowires were grown in nanosize of AAO template via the electrodeposition method. Magnetic properties of Fe and Ni80Fe20 nanowires were investigated by using the electron spin resonance (ESR) and vibrating sample magnetometer (VSM) methods.