Sovyetlerin Orta Asya (Türkistan)'da uyguladığı kültür politikaları (1917-1953)
Soviet's cultural politics executed Central Asia in (Turkestan) (1917-1953)
- Tez No: 457336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan, Sovyetlerin Orta Asya'da (Türkistan)Uyguladığı Kültür Politikaları (1917-1953) adlı bu çalışmamızda, Sovyet iktidarının belirtilen tarihlerde izlemiş olduğu kültür politikalarının amaçları ve yöntemleri ele alınmıştır. Birinci bölümde; Türkistan'ın coğrafi önemi ve bölgede Rus yayılmacılığının tarihsel gelişimi genel olarak belirtilmeye çalışılmıştır. Çarlık Rusya İmparatorluğu döneminde Türkistan'ın içinde bulunduğu sosyal ve kültürel yapı, sebep ve sonuç ilişkisi içerisinde açıklanmıştır. İkinci bölümde; Çarlık Rusya ve Sovyet idaresi dönemlerinde meydana gelen önemli siyasi ve askeri yöndeki gelişme ve değişimlerin Türkistan bölgesine sosyal ve kültürel açıdan etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, SSCB'nin Türkistan'ı Ruslaştırma faaliyetleri kapsamında yürüttüğü asimilasyon politikalarının yöntem ve uygulamaları ele alınmıştır. Çarlık Rusya imparatorluğunun yıkılmasına neden olan siyasi gelişmelerin, SSCB'nin izlemiş olduğu Milliyetler Politikasına etkisi, neden ve sonuç ilişkisi içerisinde açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde, Sovyet idaresinin Sovyetleştirme faaliyetlerinin sonuçları hakkında da geniş bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study which is called cultural politics that Soviet carried out in Central Asia (Turkestan) 1917-1953, was prepared as a study for master degree. It is about Soviet power's politics' aims and methods in signified dates. In the first part of the study, it is generally worked that Turkistan's geographical importance and historical development of Russian imperialism in this area. It is stated in cause and effect relation that Turkistan's social and cultural structure under Czarist Russia Emperor. In the second part, it is tried to explain that social and cultural effects of important developments happen in terms of political and military developments under Czarist Russia and Soviet power. Finally, it is discussed that USSR carries out assimilation policies' methods and implementations to russianise Turkistan. It is explained in cause and effect relation that political developments' effects on USSR's carrying out nationalities policy, that cause to be fell over Czarist Russia Emperor. Otherwise in this part, it is informed extensive knowledge about Soviet power's sovietization activities' results.