Kahramanmaraş yöresinde üretilen ve tüketime sunulan bazı süt ve süt ürünlerinde aflatoksin m1 varlığının araştırılması
Investigation of the presence of aflatoxin m1 in some milk and dairy products produced and consumed in Kahramanmaraş region
  1. Tez No: 457343
  2. Yazar: TUĞBERK ANÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kahramanmaraş yöresinde üretilen ve tüketime sunulan bazı süt ve süt ürünlerinde aflatoksin M1 (AFM1) varlığının araştırılması amaçlanan bu çalışmada; 25 adet süt, 10 adet yoğurt, 10 adet peynir ve 10 adet de dondurma olmak üzere toplamda 55 adet süt ve süt ürünü analiz edilmiştir. Araştırmada AFM1 seviyelerini belirlemek için Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi-Floresan Dedektör (HPLC-FLD) cihazı kullanılmış ve İmmünoaffinite Kolon yöntemi ile analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz edilen 25 adet süt numunesinin, 24 tanesinde AFM1 tespit edilmiş olup bu numunelerden 10 tanesinin (%40) Türk Gıda Kodeksinde belirtilen maksimum yasal limit seviyesini aştığı belirlenmiştir. Yoğurt numunelerinde gerçekleştirilen AFM1 analizlerinin sonuçları incelendiğinde, 10 numunenin 9 tanesinde toksin varlığına rastlanılırken, bu örneklerin 2 tanesinin (%20) yasal limit düzeyini geçtiği gözlemlenmiştir. Peynir numunelerinde yapılan analizlerde ise 10 adet peynirin 7 tanesinin AFM1 ihtiva ettiği ve hiçbir numunenin maksimum tolerans limit değerini aşmadığı saptanmıştır. Son olarak 10 adet dondurma numunesinde gerçekleştirilen AFM1 analizlerinin sonuçları değerlendirildiğinde, 8 numunenin AFM1 içerdiği belirlenmiş, AFM1 içeren numunelerin tamamının da (%80) yasal limit değerini aştığı kaydedilmiştir. Sonuç olarak, Kahramanmaraş'ta üretilen ve tüketime sunulan süt ve süt ürünlerinin yüksek düzeylerde AFM1 içeriyor olmasının, gıda güvenliği ve insan sağlığı açısından ciddi riskler oluşturabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the presence of aflatoxin M1 in some milk and dairy products produced and consumed in Kahramanmaraş region. A total of 55 milk and milk products including 25 milk, 10 yoghurt, 10 cheese and 10 ice cream were analyzed. High-performance Liquid Chromatography-Fluorescence Detector instrument was used to analyze aflatoxin M1 levels in the study and analyzes were performed by the Immunoaffinity Column method. Of the 25 milk samples analyzed, aflatoxin M1 was detected in 24 samples and it was determined that 10 of these samples (40%) exceeded the maximum legal limit level specified in the Turkish Food Codex. When the results of aflatoxin M1 analyzes on 10 yogurt samples are examined; while toxin presence was found in 9 of 10 samples, 2 of these samples (20%) exceeded the legal limit level. In the analysis made on cheese samples, it was determined that 7 of the 10 cheese contained aflatoxin M1 and none of the samples exceeded the maximum tolerance limit value. Finally, when the results of the aflatoxin M1 analyzes performed on 10 ice cream samples were evaluated, it was determined that 8 samples contained aflatoxin M1 and all of these samples (80%) exceeded the legal limit value. As a result, it has been concluded that milk and dairy products produced and consumed in Kahramanmaraş with high levels of contaminating with aflatoxin M1 may constitute serious risks for the consumption of the people.