Sulamada kullanılan aksiyal akımlı santrifüj pompaların bilgisayar destekli tasarımla geliştirilmesi
Design development of axial flow centrifugal pumps used in irrigation with computer aided design
- Tez No: 45735
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Doktora Tezi SULAMADA KULLANILAN AKSİYAL AKIMLI SANTRİFÜJ POMPALARIN BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMLA GELİŞTİRİLMESİ Hakim H. SHAHATHA Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Rahmi KESKİN 1995, Sayfa: 103 Jüri: Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Mehmet A. EROL Prof. Dr. şinasi YETKİN Bu çalışmada, pompa tasarımı ve imalatı içinde kullanılabilecek aksiyal akışlı bir pompanın bilgisayar destekli tasarımı amaçlanmıştır. Bu tasarım, bir çalışma noktası için yapılmasına rağmen, boyutsu bir yaklaşımla geliştirilen yöntem özgül hızları (nq) 100 'den 500 'e kadar olan tüm bu pompa grupları için genelleştirilmiştir. Ayrıca, kaskat veriler pompa tasarımı hesaplamalarında kullanılmıştır. Devir sayısı ve verdi ile çark çapı, çevresel hız, meridyen hız ve basınç katsayısı ile özgül hız arasındaki ilişkiler tanımlanmıştır. Kavitasyon oluşumu ve bunun etkileri, çark üzerine ve salmastra kutusuna etkiyen kuvvetler, kanat çizim yöntemleri, çark ve mil malzeme seçimi açıklanmıştır. Geliştirilen bilgisayar programıyla 116 - 336 arasındaki özgül hızlarda çalışan pompaların toplam verimlerinin %73 - 87 arasında değiştiği belirlenmiştir. Ayrıca, aksiyal akışlı pompalar için en uygun çalışma koşulları ile tasarım ve imalat parametreleri de ortaya konmuştur. ANAHTAR KELiMELERı Bilgisayar Destekli Tasarım, Aksiyal Akışlı Pompa, Çark, Pompa Tasarımı, Gövde, Kanat.
Özet (Çeviri)
1 1 ABSTRACT PhD. Thes i s DESIGN DEVELOPMENT OF AXIAL FLOW CENTRIFUGAL PUMPS USED IN IRRIGATION WITH COMPUTER AIDED DESIGN Hakim H. SHAHATHA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Rahmi KESKİN 1995, Page: 103 Jury. Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof. Dr. Mehmet A. EROL Prof.Dr. şinasi YETKİN The main purpose of this study is to develop a design procedure with computer aided design for an axial flow pump which can be useful for a pump design and production. Although the design is based on a prescribed operation point, a non dimensional approach generalizes it for the whole family of pumps of this type having the specific speed (n") range of 100 to 500. Also the cascade data have been used in the pump design calculations. Some relations such as the impeller diameter with both revolutional speed and pump capacity; specific speed with peripheral speed, meridian speed and head coefficient have been described. The explanation of cavitation forming and its effects, the forces affecting the impeller and stuffing box, the drawing methods of blades and the selection of impeller and shaft materials have been introduced. From the developed computer programmes, it has been found that the overall efficienies of the pumps that operate with specific speeds between 116 and 336 have been varied in the range of 73-87 percent. Further, the optimum operation conditions, the optimal design and manufacturing parameters for axial flow pumps have been presented. KEY WORDS: Computer Aided Design, Axial Flow Pump, Propeller, Pump Design, Casing, Vane.