Tutuklanmış pseudomonas dacunhae ile l-aspartik asitten l-alanin üretimi
- Tez No: 45736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİDE ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TUTUKLANMIŞ Pseudomonas dacunhae İLE L-ASPARTİK ASİTTEN L-ALANİN ÜRETİMİ Hülya SAVAŞÇI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Güzide ÇALIK 1995, Sayfa: 138 Jüri : Doç. Dr. Güzide ÇALIK Prof. Dr. Gülsen DOGü' Prof. Dr. Timır DO?U Tat verici olarak gıda endüstrisinde, serum bileşenlerinden biri olarak da tıpta kullanılan L-alanin P. dacunhae hücrelerinin L-aspar- tat G-dekarboksilaz enzimi ile L-aspartik asitten endüstriyel olarak üretilmektedir. Bu çalışmada, küçük ölçekte karıştırma ve ısıtma kont rollü mikrobiyolojik hava filtreli, büyük ölçekte ise karıştırma, pH, sıcaklık, oksijen derişimi ve köpük kontrollü biyoreaktörlerde hücre çoğalması ve enzim aktivitesini etkileyen aşılama oranı, karıştırma hızı ve oksijen derişimi etkileri incelenmiştir. Üretilen yüksek aktiviteli hücreler sekiz farklı işlem uygulanarak /C-carrageenanda tutuklanmıştır. Farklı işlemlerle üretilen pelletlerın bekletme çözeltilerinde ve L-alanin üretiminde kullanım kararlılığı incelenmiş; L-alanin üretimine mekanik karıştırmalı biyoreaktörlerde karıştırma hızı, pellet derişimi, pellet çapı, yüzey aktif madde ve pH etkileri araştırılmış; kesikli işletilen dolgulu reaktör konfigürasyonu ile mekanik karıştırmalı sistem kıyaslanmıştır. Buna göre enzim aktivitesinin düşük aşılama oranlarında yüksek olduğu ve karıştırma hızına bağlı olan aktif hücre üretiminin tepkime pH'ı ile izlenebileceği bulunmuştur. En uygun K-carrageenan derişiminin %4, en kararlı biyokatalizörün tutuklamadan sonra HMDA ve GA işlemi görmüş İşlem-8 Pelletleri olduğu, L-alanin üretiminin dış yayınma kısıtlamasız ve pellet çapına bağlı olarak da iç yayınma kısıtlamalı olarak yürüdüğü, Tween-20'nin biyodönüşümü etkilemediği, en uygun pellet derişiminin O.lg/ml olduğu ve kesikli mekanik karıştırmalı biyoreaktörün dolgulu kolon biyoreaktörden daha etkin olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: L-Alanin, Pseudomonas dacunhae, K-carrageenan, L-aspartik asit, L-aspartat B-dekarboksilaz, glutaraldehit, hekzametil endi amin, biyodönüşüm, aktivite, kararlılık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PRODUCTION OF L-ALANINE FROM L-ASPARTIC ACID USING IMMOBILIZED Pseudomonas dacunhae Hülya SAVAŞÇI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisior: Assoc. Prof.Dr. Güzide ÇALIK 1995, page: 138 Jury : Assoc. Prof.Dr. Güzide ÇALIK Prof. Dr. Gülsen DO?U Prof. Dr. Timir DO?U Industrial production of L-alanine, which is used as a component of amino acid infusion and as a food additive because of its good taste, is accomplished from L-aspartic acid using L-aspartate 6-decar- boxylase enzyme of resting Pseudomonas dacunhae cells. In this work, the effects of inoculation ratio, agitation rate and oxygen concentra tion which influence cell concentration and enzyme activity were in vestigated in agitation and heating rate controlled microbial air fil tered 100-500ml, small scale reactors and pH, temperature, oxygen con centration, agitation and foam controlled 3.51 large scale bioreactor. The active cells were immobilized by K-carrageenan by applying eight different procedures. The storage stability of the pellets in differ ent solutions and their operational stability in the L-alanine produc tion were investigated. The effect of agitation rate, pellet concen tration, pellet diameter, surface active agent, and pH on the L- alanine production were found in mechanically agitated bioreactor, and its performance was compared with batch packed-bed reactor. The optimum ^C-carrageenan concentration was %4, and the most stable bio- catalyst was obtained with the HMDA and GA treatments of the pellets after the immobilization. L-Alanine production was not controlled by interphase mass transfer resistance, however intraphase mass transfer could be effective depending on the pellet size. Surface active agent Tween-20 did not have any influence on the L-alanine production. Opti mum pellet concentration was O.lg/ml in the mechanically agitated sys tem in which the conversion of L-aspartic acid to L-alanine was more effective than the batch packed-bed bioreactor. KEY WORDS: L-Alanine, Pseudomonas dacunhae, /C-carrageenan, L-aspartic acid, L-aspartate 6-decarboxylase, glutaraldehyde, hexa- methylenediamine, bioconversion, activity, stability. 11