Edirne koşullarında anasonda (Pimpinella anisum L.) farklı ekim zamanlarının verim ve kaliteye etkisi
The effect of different sowing dates on yield and quality of anason (Pimpinella anisum L.) in Edirne ecological conditions
  1. Tez No: 457360
  2. Yazar: ERKAN AKKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİYE YAVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı; Edirne koşullarında anasonda (Pimpinella anisum L.) farklı ekim zamanlarının verim ve kaliteye etkisini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, bitki boyu 36,25-43,53 cm arasında, bitkide dal sayısının 5,45-8,67 adet/bitki arasında, bitki başına şemsiye sayısının 6,72-11,62 adet/bitki arasında, bitki başına şemsiyecik sayısı 15,61-18,50 adet, ana şemsiyede tohum sayısının 130,50-185,81 adet arasında, bin tane ağırlığının 5,59-9,11 g arasında, bitki başına tohum veriminin 1,38-3,51 g arasında, tohum veriminin 46,47-94,26 kg/da arasında, uçucu yağ oranının %2,70-%3,07 arasında, uçucu yağ veriminin 1,25-2,89 l/da olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research to determine the effect of different sowing dates to the yield and quality of anise (Pimpinella anisum L.) in Edirne conditions. In the study, it has been determined that plant height value of between 36,25 to 43,53 cm, the number of branches between 5,45-8,67 units/plants, umbrella plant number between 6,72 to 11,62 to per unit/plant, the number of seeds in the umbrella between 15,61 to 18,50 units/plants, number of plants per umbel between 130,50 to 185,81 units/plants, 1000 unit weight between 5,59 to 9,11 g, seed yield per plant is between 1,38 to 3,51 g, seed yield between 46,47 to 94,26 kg/da, essential oil between 2,70% to 3,07%, essential oil yield between from 1,25 to 2,89 l/da.