Local level e-government application city portals and İstanbul city portal case study
Yerel elektronik devlet uygulamaları, şehir portalları ve İstanbul şehir portalı uygulaması
- Tez No: 457391
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tüm dünyada kamu kurum ve kuruluşları arasında e-devletin etkileri giderek artmaktadır. Gitgide artan sayıda devlet kamu kurumlarına, vatandaşlara, iş dünyasına ve diğer kuruluşlara hizmet verirken daha yoğun bir şekilde internet yada web tabanlı ağlarda iletişim ve bilişim teknolojilerinden faydalanmaktadır. Çalışmada e-devlet; özellikle web tabanlı internet uygulamalarının, en son iletişim ve bilişim teknolojilerinin kullanılarak, devlet tarafından sunulan hizmetin kalitesinin arttırılmasını, bilgi ve hizmetlere vatandaşın ve iş dünyasının erişimini kolaylaştırarak onların demokratik kurumlara ve süreçlere katılımı arttırma fırsatını devletlere sağlayan bir yöntem olarak tanımlanmıştır. 21. yüzyılda daha yüksek kaliteli, daha az maliyetli devlet hizmetlerinin sunulmasını ve vatandaş-devlet ilişkilerinin geliştirilmesini müthiş güç e-devlettir. E-devletin en önemli yanarlından biriside vatandaşı ve iş dünyasının devlete yaklaştırmasıdır. Çalışma e-devlet'in genel tanımını, e-devlet tür ve temel nitelikleri, dünya genelindeki başarılı e-devlet uygulamaları, kamu yönetiminde e-devlet konusundaki araştırma yayınları, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve Türkiye'deki e-devlet uygulamaları, portal kavramı ve İstanbul Portalı ile sonuç bölümünden oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında pek çok yerel e-devlet uygulaması ve şehir portalları incelenmiş ve sonuçları verilmiştir. Elde edilen bulgular ve kamuoyu araştırması ışığında bu çalışma vilayet web siteleri, İstanbul Portalının tasarımı ve portal öncesi ve sonrası ziyaretçi istatistikleriyle kendini öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The waves of e-government are rising through public organizations and public administration across the world. More and more governments are using information and communication technology especially Internet or web-based network, to provide services between government agencies and citizens, businesses, employees and other nongovernmental agencies. In this paper, E-government is defined as a way for governments to use the most innovative information and communication technologies, particularly web-based Internet applications, to provide citizens and businesses with more convenient access to government information and services, to improve the quality of the services and to provide greater opportunities to participate in democratic institutions and processes. E-government presents a tremendous impetus to move forward in the 21st century with higher quality, cost-effective, government services and a better relationship between citizens and government. One of the most important aspects of e-government is how it brings citizens and businesses closer to their governments. This paper outlines the e-government definitions, e-government types and characteristics, best practices of e-government worldwide, e-government research issues in public administration, e-government in USA, e-government in Turkey, portal, Istanbul portal and finally conclusions. In this thesis, lots of local e-government application and city portals examined and results are given. According to this findings and the public survey, this thesis distinguishes itself in comparing provincial government's web sites, designing İstanbul City Portal and after establishment of the portal, indicating the statistical results of İstanbul City Portal usage.