Televizyonda yayınlanan kısa süreli sağlık eğitimi programlarının Ankara'daki gecekondu kadınlarının davranışlarına etkisine ilişkin bazı faktörler
- Tez No: 4575
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu araştırmada, televizyonda yayınlanan kısa süreli sağlık eğitimi programlarının, Ankara'nın ge cekondu bölgelerinde yaşayan kadınların davranışları üzerindeki etkisinin yaş, öğrenim düzeyi, kentte ya şama süresi ve çalışıp- çalışmama durumlarına göre de- ğişip-değişmediği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştır ma dört alt problemden oluşmuştur. Bu alt problemler şöyle ifade edilmiştir: 1. Kısa süreli sağlık eğitimi programlarının gecekondu bölgelerinde yaşayan kadınların davranış ları üzerindeki etkisi, kadınların yaşlarına göre de ğişmekte midir? 2. Kısa süreli sağlık eğitimi programlarının gecekondu bölgelerinde yaşayan kadınların davranışla rı üzerindeki etkisi, kadınların öğrenim düzeylerine göre değişmekte midir? 3. Kısa süreli sağlık eğitimi programlarının gecek©ndu bölgelerinde yaşayan kadınların davranış ları üzerindeki etkisi, kadınların kentte yaşama sü relerine göre değişmekte midir? 4. Kısa süreli sağlık eğitimi programlarıma gecekondu bölgelerinde yaşayan kadınların davranışla rı üzerindeki etkisi, kadınların çal iş ip- çalışmama IIIdurumlarına göre değişmekte midir? Araştırmanın evreni Ankara'nın gecekondu mahal lelerinde yaşayan 15-54 yaşları arasındaki kadınların tümüdür. Araştırmanın örneklemini ise, Çamlık, Karapı nar, Hasköy mahallelerinden random yöntemle seçilen 146 gecekondu kadını oluşturmaktadır. Araştırmanın bulguları ışığında ulaşılan sonuç ları şu şekilde özetlemek mümkündür: 1. Kısa süreli sağlık eğitimi programlarının gecekondu bölgelerinde yaşayan kadınların davranış ları üzerindeki etkisi, 15-24 yaş grubuna göre 35-44 ve 45-54 yaş gruplarında değişmektedir. 2. Kısa süreli sağlık eğitimi programlarının gecekondu bölgelerinde yaşayan kadınların davranışla rına etkisi açısından, okuma-yazma bilmeyenler grubu ile lise mezunları grubu arasında istatistiksel ola rak anlamlı bir fark bulunmuştur. 3. Kısa süreli sağlık eğitimi programlarının gecekondu bölgelerinde yaşayan kadınların davranış ları üzerindeki etkisi, kentte yaşama süresi olarak 0-4 ile 5-9 yıl gruplarına göre 15-19 ile 20 yıl ve üstü gruplarında değişmektedir. 4. Kısa süreli sağlık eğitimi programlarının gecekondu bölgelerinde yaşayan kadınların davranışla rına etkisi, çalışıp-çalışmama durumuna göre değişme- mektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of short term health education TY Programs on behavior of shanty town, women whether or not variate, that have been researched re garding some factors. These factors are age, level of education, period of living in city, having job or jobless. This research contains of four subproblems: 1. Does the effects of short term health edu cation programs on behavior of shanty town women va riate according to their age? 2. Does the effects of short term health edu cation programs on behavior of shanty town, women va riate according to their level of education? 3. Does the effects of short term health edu cation programs on behavior of shanty town women va riate according to their period of living in city? 4. Does the effects of short term health edu cation programs on behavior of shanty town women va riate according to having job or jobless? The population of research has been taken as all shanty town women living in Ankara have 15-54 age. The 146 women have been selected randomly from districts as Çamlık, Karapınar, Hasköy. These 146 wo men have been contained in this research sample.The findings of research have summaried as fol lows: 1. The effects of short terra health education programs on behavior of shanty town women, 35-44 ani 45-54 age groups have changed according to 15-24 age group. 2. The effects of short term health education programs on behavior of shanty town women, having graduates from high school group have changed accor ding to not having literacy group. 3. The effects of short term health edication programs on behavior of shanty town women, having a period of living 15-19 year with 20 year and above groups have changed according to 0-4 year and 5-9 year groups» 4. The effects of short term health education programs on behavior of shanty town women doesn't change according job or jobless. VI