Bazı buğday çeşitlerinin sürtünme katsayılarının belirlenmesi
Determination of friction coefficient of some wheat varieties
- Tez No: 45740
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI BU?DAY ÇEŞİTLERİNİN SÜRTÜNME KATSAYILARININ BELİRLENMESİ Yasemin SABAHO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Ramazan ÖZTÜRK 1995, Sayfa: 61 Jüri : Yard. Doç. Dr. Ramazan ÖZTÜRK Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGÎL Doç. Dr. Yunus PINAR Bu çalışmada, Bezostaja-1 ve Kundura-1149 buğday çeşitleri ile değişik yüzey materyalleri arasındaki sürtünme katsayısı değerlerini belirlemek amacıyla bir ölçme düzeni geliştirilmiştir. Denemelerde %10, %15 ve %20 nem içeriklerindeki buğday çeşitlerinin sürtünme katsayısı değerleri; galvanize sac, kontrplak ve lastik yüzeyler üzerinde ve 53,6 N, 73,2 N ve 102,6 N yük değerlerinde belirlenmiştir. Nem içeriği, yüzey materyali, normal yük ve buğday çeşidinin sürtünme katsayısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Yapılan varyans analizi ile, tüm faktörlerin sürtünme katsayısı değerleri üzerindeki etkisinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Statik sürtünme katsayısı, dinamik sürtünme katsayısı, buğday, nem içeriği, normal yük, yüzey materyali.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF FRICTION COEFFICIENT OF SOME WHEAT VARIETIES Yasemin SABAHO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Asst. Prof. Dr. Ramazan ÖZTÜRK 1995, Page: 61 Jury : Asst. Prof. Dr. Ramazan ÖZTÜRK Prof. Dr. Baha Galip TUNALIGÎL Assoc. Prof. Dr. Yunus PINAR In this study, a measurement system were developed to determine the coefficient of friction between Bezostaja-1, Kundura-1149 wheat varieties and different surface materials. In the tests, coefficient of friction values of wheat varieties which have %10, %15 and %20 moisture contents were determined for 53,6 N, 73,2 N and 102,6 N normal load values on galvanized sheet metal, plywood and rubber surfaces. The effects of moisture content, surface material, normal load and variety of wheat were investigated on coefficients of friction. The statistical analysis of variance showed that the effect of all factors on coefficient of friction values were found significant. KEY WORDS: Static coefficient of friction, dynamic coefficient of friction, wheat, moisture content, normal load, surface material.