Beyaz Yeni Zelanda, Kaliforniya, ve Şinşilla ırkı tavşanlarda ürenin değerlendirilmesi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 45741
  2. Yazar: RAMAZAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİBE ÇALIŞKANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada Beyaz, Yeni Zelanda, Kaliforniya ve Şinşilla ırkı tavşanlarda yüksek ham proteinlf% 20); düşük ham proteirrç% 16) ve % 1.4 üre katılarak nitrojen düzeyi yükseltilmiş..(% 16 ham protein + % 1.4 üre) rasyonların; canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı; karaciğer, kalp, böbrek, abdominal yağ, sekum, karkas ve post ağırlıkları, karkas randımanı, sekum pH'sı ile karkas kalitesine ilişkin but, sırt ve bel bölgesindeki ette ham besin maddesi miktarları; kan serumunda üre, total protein, kolesterol ve kreatinin değerleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme; her ırktan 8 haftalık yaşta sütten kesilmiş 36 adet tavşamn (18 erkek + 18 dişi) » herbiri 3 tekerrürden oluşan 3 rasyon grubuna, faktöriyel düzende tesadüf blokları deneme desenine göre dağıtılarak kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the utilization of urea by New Zealand White, Chinchilla and California breed rabbits were examined using high protein level (20 % crude protein), low protein level (16 % crude protein) and low protein supplemented with 1.4 % urea (16 % crude protein + 1.4 % urea). Live weight, live weight gain, feed intake, feed efficiency; liver, heart, kidney, abdominal fat, caecum, carcass and fur weights, caecum pH, carcass quality parameters which were taken from right hindleg, back and waist areas of rabbits and blood serum urea, total protein, cholesterol and creatinin values were investigated. In the trial, 36 rabbits (18 male and 18 female) of each breed were fed by three replicate in each of three diets using randomized block design in factorial experiments. According to results; rabbits were fed for 6 weeks feeding period using low protein diets supplemented with 1.4 % urea.