Çoklu branş çalışmalarının bazı antropometrik ve performans özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of anthropometric and performance features for multiple branch exercise
  1. Tez No: 457407
  2. Yazar: BAŞAK CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET ÇOKLU BRANŞ ÇALIŞMALARININ ANTROPOMETRİK VE PERFORMANS ÖZELLİKLERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ Araştırmada, Ankara ilindeki özel bir spor okulunda 4-12 yaş arası erkek çocuklarında 8 haftalık temel hareket eğitimi ve çoklu branş eğitiminin antropometrik ölçümler ve performans testleri üzerindeki etkisini yaş gruplarına göre etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu, Ankara ilindeki özel bir spor okuluna gelen 36 erkek öğrenci oluşturmuştur. Araştırma, çocukların bazı antropometrik ölçümler ve performans özelliklerinin, ön test son test değerlerinin yaş gruplarına göre incelenmesini kapsamaktadır. Araştırmaya katılan çocukların fiziksel ve motorik özelliklerini belirlemek amacıyla boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi, kalça çevresi, kalça genişliği, omuz genişliği, kulaç uzunluğu, oturma boyu, uzun adım atlama, uzan eriş testi, kavrama kuvveti testi, 20 metre sprint, çeviklik, dikey sıçrama, reaksiyon 5 metre, reaksiyon çıkış, vücut kitle indeksi, sağlık topu fırlatma testi uygulanmıştır. Araştırma grubunun incelenen boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, oturma boyu, kulaç uzunluğu, omuz genişliği, kalça genişliği, bel çevresi, kalça çevresi, dikey sıçrama, uzun adım atlama, el kavrama kuvveti, sağlık topu fırlatma, reaksiyon 5 metre, reaksiyon çıkış, 20 metre sürat ve çeviklik değişkenlerinin ortalama ve standart sapma değerleri elde edilmiştir. Grupların ön test son test değeri bakımından farklılığı için Karışık ölçümler için ANOVA uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 17.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF ANTHROPOMETRIC AND PERFORMANCE FEATURES FOR MULTIPLE BRANCH EXERCISE The aim of there search was the investigation of 4-12 years old male children who attain in special sports school in the province of Ankara. The Children had taken 8-week basic training and multiple branch education of anthropometric measurements and performance tests for different age groups the impact study of the effect of the intended. Research Group, a private sports school in Ankara from 36 male students. Research, some anthropometric measurements and performance characteristics of children, pre-test posttest values for different age groupsto be examined. Children participating in the survey in order to determine the characteristics of the physical and motor size length, body weight, waist circumference, hip circumference, the hip width, shoulder width, height, stride length, seating fathom jump, reach, grip strength test the test access, 20 meter sprint, agility, vertical leap, the reaction, the reaction of 5 meter sout, body mass index, health ball launch test was applied. Research group surveyed length, body weight, body mass index, sitting height, the length, shoulder width of hip, waist circumference, hip circumference, vertical jump, long jump, hand grip strength, throwing the ball 5 metres, reaction, the reaction of health output, 20 meter sprint and agility variables mean and standard deviation values. Interms of different pre-test groups for the last test value for Mixed measurements ANOVA was applied. It was used for statistical analysis SPSS 17.0 program.