Mikozis fungoides ve Sezary sendromu tanısı alan hastalarda HLA tip tayini
Determination type of HLA in patients diagnosis with mycosis fungoides and Sezary syndrome
  1. Tez No: 457435
  2. Yazar: ALİ RIZA BAŞARAN FENJANCHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVER SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Giriş ve amaç: Mikozis fungoides en sık rastlanan primer T-hücreli deri lenfoma çeşididir. Hastalığın gelişiminde çevresel faktörler, viral ajanlar, uzun süre kimyasal temas ve genetik predispozisyon önemlidir. Çalışmanın amacı, tümör yanıtında ve immünitede rol oynayan insan lökosit antijen (HLA) allellerinin mikozis fungoides ve Sézary sendromu ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Mikozis fungoides ve Sézary sendromu tanısı olan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalardan kan alınıp Cerrahpaşa Tıp Fakültesi doku tipi tayini laboratuarında HLA-A, B ve DR genlerinin alt tiplerine bakıldı. Kontrol grubu olarak renal transplantasyon ünitesinde takip edilen 30 hasta ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 19(%63) kadın ve 11(%37) erkek hasta alındı. Kadın hastaların yaş aralığı 20-67(ortalama 43.4 ±4.4), erkek hastaların yaş aralığı ise 22-86(ortalama 50.2 ±3.3) idi. Kontrol grubunda 23-60 (ortalama 44 ±2.1) yaş arası 30 erkek ve kadın yer aldı. HLA-A31 dört (p=0.046), HLA-B51 onüç (p=0.014) ve HLA-DR3 yedi hastada (p=0.017) pozitif bulundu. Sonuç: Çalışmamızda HLA-A31, B51 ve DR3 anlamlı bulundu. HLA-A geni ailesinin virüsler ve diğer hücre içi patojenlere karşı sitotoksik T-hücre yanıtında önemli rolü vardır. HLA-DR'nin asıl görevi yabancı ve antijenik özellikte olan peptidleri T-helper hücrelerine uygun antikor sentezi için sunmaktır. Çalışmamızda mikozis fungoides ile ilişkili bulduğumuz HLA'ların pozitif olduğu diğer hastalıklar değerlendirildiğinde hastalıkların otoimmün veya inflamatuar olma gibi karakteristiği, prognozu ve tedaviye yanıtı ile bağlantılı olmadığı görülmektedir. Hasta sayımız pozitif olan HLA tipleri için hastalığın tanısı, seyri ve tedaviye dirençli parametreler açısından yorum yapmaya yeterli olmamakla beraber klinik araştırmacılara bu açıdan yardımcı olacak hedef HLA alt tipleri çalışmamızdan elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mycosis fungoides is the most common variety of primary cutaneous lymphoma. The etiology is not fully known, but a chronic antigenic stimulation are accused of environmental factors, viral agents, long time chemical contacts and genetic predispositions are relevant. The purpose of the study, tumor response and immunity plays an important role in the human leukocyte antigen (HLA) to investigate the relationship with mycosis fungoides and Sézary syndrome of alleles. Mycosis fungoides and the Sézary syndrome diagnosis 30 patients were included in the study. Blood samples were taken from patients in the Department of Dermatology of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty and sent to the Blood Bank Tissue Type Laboratory. In our study, 19 (63%) women and 11 (37%) were men. The age interval for female patients was 20-67 (mean 43.4 ±4.4) and for male patients was 22-86 (mean 50.2 ±3.3). In our study, HLA-A31, B51 and DR3 was significant. Of the HLA-A gene family of viruses and other intracellular pathogens cytotoxic T-cell response plays an important role. The HLAs that we found connected to mycosis fungoides in our study are not related to the characteristics (like being inflammatory or autoimmune), prognosis or the response to treatment of the disease. We do not have an adequate number of patients to be able to comment on disease diagnosis, prognosis and treatment resistance for positive HLA types. Valuable findings about diagnosis and treatment response will be obtained by broader series and more detailed sub HLA type studies in the future.