Astım olgularında komorbiditilerin ve kişisel özelliklerin, tedavi adheransına ve astım kontrolüne etkisi
The effects of comorbiditeis and personality traits on asthma control and treatment adherence
  1. Tez No: 457434
  2. Yazar: SUHAIL SHEIKH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLUN GEMİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Astım tedavisinde amaç hastanın kontrolde olması yani yakınmasız kalması ve atak geçirmemesidir. Bu durumun sağlandığının veya sağlanamadıysa nedenlerinin tespiti özellikle tedavinin doğru düzenlenmesi için gereklidir. Adherans astım kontrolünde büyük rol oynar. Yetişkin ve çocukların yaklaşık % 50 oranında ilaçlari reçetelendiği şekilde kullanmadıkları görülmüştür. Kötü bir adherans, düşük semptom kontrolü ve alevlenmelerin artışına katkıda bulunmaktadır. Bu araştırmada, kontrole gelen astım tanılı hastalarımızda, komorbiditelerin ve kişisel özelliklerinin tedavi adheransına etkisi araştırılarak, kontrolü bozduğu ortaya konmak istenmiştir. Metod: İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine kontrole gelen 82 astımlı hastada araştırma tamamlandı. Olgulara MARS (Medical Adherence Report Scale), EPQR-A (Eysenck Personality Questionnaire Revised-Abbreviated), astım kontrol testi (AKT) verilerek kendilerinin doldurmaları beklendi. Ayrıca yapılmakta olan SFT, komorbit hastalıkları ve kullandıkları tedaviler kaydedildi. MARS ölçeğinde ≤20 kötü adherans, AKT için değerler 0.05). Ancak tek ihhaler kullanımında adherans anlamlı olarak artmış bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of asthma treatment is to control the disease, that means keeping the patient asymptomatic and having no exacerbations. Adherence is very important in asthma control. Studies found that about 50% of adults and children don't use their medicine regularly and non- adherence leads to bad asthma control and more exacerbations. In this study we want to demonstrate the effects of comorbidities and personal traits on adherence to therapy and asthma control. Method: 82 cases were enrolled to the study. The MARS (medical adherence report scale), EPQR-A (eysenck personality questionnaire revised-abbreviated), asthma control test (ACT) were given to patients to fill it themselves. Their pulmonary functions, comorbid diseases and used treatments were recorded. MARS ≤20 was the cut off for low adherence. ACT 20 which means good adherence was found and the average score was 20.23± 4.77. Patients with good adherence were older, married or divorced (p 0.05).