Conull ve Co-regüler toplanabilme alanları
Conull and Co-regular summability fields.
  1. Tez No: 45744
  2. Yazar: İLHAN DAĞADUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CO-NULL VE CO-REGÜLER TOPLANABİLME ALANLARI İlhan DA?ADUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cihan ORHAN 1995, Sayfa : 76 Jüri : Prof. Dr. Cihan ORHAN Prof. Dr. Elgiz BAYRAMOV Doç. Dr. Hüseyin ÇAKALLI Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bir x = (xk) dizisinin bir A = (a^) sonsuz matrisi altında elde edilen dönüşüm dizisi, konservatif matris, regüler matris, co-null ve co-regüler matris, cA toplanabilirlik alanı, FK uzayı kavramı açıklanmış, co-null ve co-regüler FK uzaylarma ilişkin temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, Ag(c,c), Ae(bv,c) ve Ae(bv,bv) olması durumunda cA, bvA uzaylarının conull olması ve aynca t A uzayınm conull olması incelenmiştir. Üçüncü bölümde, kama, zayıf kama FK uzayları ve bunların toplanabilme alanlarındaki uygulamaları verilmiştir. Bunlara ek olarak; conull ve kuvvetli conull FK uzayları yeniden ele alınıp çeşitli uygulamaları incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Wilansky'nin“Bir matrisin diğer bir matrise göre conull olması”tanımı ele alınmış ve bu tanımın FK uzaylarma genişletilmesi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Matris dönüşümü, Konservatif matris, Conull matris, Coregüler matris, FK uzayı, Toplanabilirlik alanı, İçerme dönüşümü, Kompakt operatör, Zayıf kompakt operatör, Conull FK uzayı, Coregüler FK uzayı, Kama FK uzayı, Zayıf kama FK uzayı, Seçkin alt cümle.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis CONULL AND COREGULAR SUMMABİLİTY FIELDS ÜhanDA?ADUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof. Dr. Cihan ORHAN 1995, Page : 76 Jury: Prof. Dr. Cihan ORHAN Prof. Dr. Elgiz B AYRAMO V Assoc. Prof. Dr. Hüseyin ÇAKALLI This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the concepts of a transform of a sequence x = (xk) obtained by an infinite matrix A = (a^), conservative matrix, regular matrix, conull and coregular matrices, summability domain, FK-spaces have been explained; and the basic definitions and the theorems related to conull and coregular FK-spaces have been given. In the second chapter, conullity of the spaces cA and bvA, in the case of A e (c,c) and A e (bv,c) and A e (bv,bv) has been studied. Conullity of the space tA has also been examined. In the third chapter, Wedge and Weak Wedge FK-spaces have been defined and their applications to summability domains have been given. In addition, reconsidering the conull and strongly conull FK-spaces we have studied various applications. In the fourth chapter, we consider the concept of conullity of a matrix to one matrix being conull with respect to another defined by Wilansky. Finally, we study the extension of this concept to FK-spaces. KEY WORDS: Matrix transformation, conservative matrix, conull matrix, co-regular matrix, regular matrix, FK-space, summability domain, inclusion transformation, compact operator, weak compact operator, conull FK-space, co-regular FK-space, wedge FK-space, weak wedge FK- space, distinguished subset.