Uluslararası Hukuk açısından ayrılma hakkı
The right of secession an International Law perspective
  1. Tez No: 457484
  2. Yazar: ADEM ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sömürgecilik sonrası dönemde tek taraflı ayrılma olgusu uluslararası hukukta ahdi ve örfi anlamda bir norm haline gelmemiştir. Bu tezi şekillendiren iki temel parametre ise uluslararası toplumun ayrılma hakkına şüpheyle yaklaşması ve bunun neticesinde ortaya çıkan bazı birimleri devlet olarak tanımamasıdır. Uluslararası hukuk bir yandan egemenlik ve toprak bütünlüğü ilkesini kutsallaştırırken diğer taraftan self determinasyon ve ayrılma hakkına vurgu yapmaktadır. Bu durum bir paradokstur. Dünyada son 27 yılda hâlihazırda devam eden 26 çatışma ayrılıkçı bir eğilimdedir. Dünyada istikrar ve barışın sürdürülebilirliği noktasında en büyük engel teşkil eden ayrılıkçı eğilimler, uluslararası kamuoyunu tedirgin etmektedir. Bu durum ayrılma olgusunun normatif statüsünü devlet uygulamaları ve doktrinden hareket ederek berraklaştırılmasını gerektirmektedir. Bu minvalde çalışmanın temel amacı; son dönemlerde revaç bulan ayrılma hareketleri ile bağlantılı olarak özellikle sömürge dönemi sonrası tek taraflı ayrılma hakkının bir norm haline gelip gelmediğini Kırım ve Kosova örnekleriyle incelemektir.
Özet (Çeviri)
After the era of decolonization, it is commonly acknowledged that the phenomenon of unilateral secession has not become the norm in customary and conventional international law. Thus, this thesis operates on two main assumptions: the international community approaches the right of secession sceptically and as a result it does not recognise some of the secessionist movements as states. While blessing the principle of sovereignty and territorial integrity, the system of international law emphasizes the right of self-determination. This situation is a paradox. Twenty-six conflicts within the last twenty-seven years bear secessionist tendencies. As being one of the biggest obstacles in front of the world's stability and peace, the secessionist tendencies cause anxiety within the international public. This situation bears a requirement of clarification about the status of secession in terms of state practices and the doctrine of international law. In this respect, the main aim of this paper is to analyse whether the right of unilateral secession has become the norm or not by applying the examples of Crimea and Kosovo in relation to the recent secessionist movements rising especially after the era of decolonization.