El üzerindeki atış artıklarının enerji dağılımı X-ışını analizörlü taramalı elektron mikroskobu ile belirlenmesi
  1. Tez No: 45749
  2. Yazar: KEZBAN GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi EL ÜZERİNDEKİ ATIŞ ARTIKLARININ ENERJİ DA?ILIMLI X-ISINI ANALİZÖRLÜ TARAMALI ELEKTRON MİKROSKOBU İLE BELİRLENMESİ KezbanGÖKDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1995, Sayfa: 144 Jüri: Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA Prof. Dr. Savaş KÜÇÜKYAVUZ Doç. Dr. Lale ÖZFIRAT Ateşli silahlarla gerçekleşen ateş etme, yaralama, öldürme ve intihar gibi olaylarda, ateş eden kişinin belirlenmesi bu tür olayların aydınlatılması açısından büyük önem taşımaktadır. Ateşli silahlar kullanıldığında, ateş eden kişinin kullandığı elinin üzerine ate artıkları bulaşabilmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de ilk kez atış artıldannıh taTîBcft'yapılan görüntülenmiş ve kullanılan fişeklere özgü bazı elementlerin varlığı ve tanecikteki dağılımları SEM/EDXA ile belirlenmiştir. Başlangıçta, Türkiye'de suç olaylarında yaygın olarak kullanılan MKE MP5, GECO, FC, WIN, S&B, WRA, FNB, P, KF 80 ve SiNTOX ACTION fişek kapsüllerinin içerisinde bulunan kimyasal maddeler analizlenmiştir. Daha sonra aynı tip fişekler ile atış yapılarak, ateş eden kişinin eli üzerindeki atış artıkları yapışkanlı örnek tutucuları ile toplanmış ve SEM/EDXA'da analiz edilmiştir. Tüm örnekler karbon ile kaplanmış ve Jeol JSM 6400 SEM/EDXA sistemi ile, 25 kV hızlandırıcı voltajında analizlenmiştir. Örnekler BSE görüntüsü kullanılarak taranmış ve parlak, küresel tanecikler belirlenmiş ve bunlar EDXA ile analizlenmiştir. Çalışılan fişeklerin atış artıklarının ve elementel büeşimlerinin orijinal kapsül kimyasalları bileşimleri ile uyumlu olduğu saptanmıştır. Atış artıkları sonuçlan incelenen fişeklere göre elementel dağılımları ; PbSbBa, SbBa, PbSb, PbBa, PbSnBa, SnBa(Pb), BaCaSi, Pb, Ba, Sb, T iZn ve Hg şeklinde bulunmuştur. Sonuçlar, bu çalışmada kullanılan taneciği tahrip etmeyen yöntemin, NAA ve FAAS gibi örneği tahrip eden diğer yöntemlere göre daha üstün ve güvenilir olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: atış artıkları, SEM/EDXA, ikincil elektronlar, geri saçılma elektronları, X-Işım
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis DETECTION OF GUNSHOT RESIDUE ON HANDS BY SCANNING ELECTRON MICROSCOPE/ENERGY DISPERSIVE X-RAY ANALYSER (SEM/EDXA) Kezban GÖKDEMÎR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA 1995, Page: 144 Jury: Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA Prof. Dr. Savaş KÜÇÜKYAVUZ Assoc. Prof.Dr. Lale ÖZFIRAT In the crime events such as murder, suicide or injuries caused by a gun, the determination of the person who used the gun is very important for enlighthening such events. When a gun is fired, gunshot residue particles (GSR), are deposited on the hands of shooter. In this study, first time in Turkey, GSR particle structure images were photographed and elemental analysis were carried out by using SEM/EDXA and the elementel composition of specific cartridge residues were determined. The chemical substances in the commonly used cartridges in Turkey MKE MP5, GECO, FC, WIN, S&B, WRA, FNB, P, KF 80 and SINTOX ACTION were first examined by SEM/EDXA. Then these cartridges used at test shoots and their GSR on the hands of test shooters were collected by adhesive tapes and examined by SEM/EDXA. All samples were coated by carbon and analysed by Jeol JSM 6400 SEM/EDXA System at an acceleration voltage of 25 kV samples scanned by viewing the BSE (Backscattered electron) image and brighter and spherical GSR particles were located, and than analysed by EDXA. Elemental composition of the GSR of the studied cartridges were found compatible with the elemental composition of original chemicals of them. The GSR results showed the following elemental distribution according to individual cartridges; PbSbBa, SbBa, PbSb, PbBa, PbSnBa, SnBa(Pb), BaCaSi, Pb, Ba, Sb, TiZn and Hg. The results showed that the non-destructive method used in this study was better and more reliable than the other methods such as NAA and FAAS KEY WORDS: gunshot residue, SEM/EDXA, seconder electrons, backscatter electrons, X-ray