İki boyutlu laguerre düzlemlerinin otomorfizmleri
Two automorfism of two dimensional laguerre planes
- Tez No: 45750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE SOYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İKİ BOYUTLU LAGUERRE DÜZLEMLERİNİN OTOMORFİZMLERİ Dilaver GÜNGÖR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Emine SOYTÜRK 1995 Sayfa: 42 Jüri: Prof. Dr. Necmettin TANRIÖVER Y. Doç. Dr. Emine SOYTÜRK Y. Doç. Dr. Nejat EKMEKÇİ Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrıldı, ikinci bölümde afin ve projektif düzlemlerle ilgili temel kavramlarla, gerekli olan temel teoremlere yer verildi. Üçüncü bölümde Laguerre geometrisinin temel kavramlarıyla, bu kavramları açıklayıcı silindirik model, Laguerre düzlemlerinin afin ve projektif düzlemlerle ilişkileri, sonlu Laguerre düzlemleri için bilinen sayısal özellikler ve Laguerre düzlemlerinin koordinatlanması incelendi. Dördüncü bölümde, iki boyutlu Laguerre düzlemlerinde bazı özel otomorfizmlerin tek olarak varlığı halinde türetilmiş afin düzleminin tamamlanmışı olan projektif düzlemin (M, e) geçişkenliği araştırıldı. ANAHTAR KELİMELER: Laguerre geometrisi, Laguerre düzlemi, spir, ziykel, otomorfizm, skew parabol.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis The Automorfism of Two Dimensional Laguerre Planes Dilaver GÜNGÖR Ankara University Graducte school of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Assist. Prof. Dr. Emine SOYTÜRK 1995, Page: 42 Jury: Prof. Dr. Necmettin TANRIÖVER Assist. Prof. Dr. Emine SOYTÜRK Assist. ProfDr. Nejat EKMEKÇİ This thesis consists of four chapters. First part was reserved for introduction. In the second part basic concepts which deal with affine and projective plane are mentioned and the necessary basic teorems are mentioned in the second part too. In the third part, the basic concepts of the Laguerre geometry, cylindrical model which explains these concepts, the relations of Laguerre plane with affine and projective plane, the numeral fectures which are known for finite Laguerre Plana were studied. In the fourth part, the transitiveness of projective plane which is the completed form of affine plane derived from the existence of some special authomarfism, when they are separate on the two dimensional Laguerre Plane is researched. KEY WORDS: Laguerre Geometry, Laguerre Plane, Spear, Circle, Automorphism, Skew Parabola.