Özel İngilizce dil kurslarına devam eden kursiyerlerin bireysel özellikleri, kursa katılma amaçları kurs hakkındaki görüşleri ve başarı durumlarına ilişkin bazı faktörler
  1. Tez No: 4576
  2. Yazar: FEZA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu araştırmayla, özel İngilizce dil kursuna devam eden kursiyerlerin kursa katılma amaçları, kurs hakkındaki bazı görüşleri ve bireysel özellikleri ile başarıları arasında an lamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 1988 öğretim yılında Ankara'da faaliyette bulunan beş özel dil kurumu (UDM, Tek Dil, Ameri kan Kültür, Kent English, Parlar Vakfı Dil Kurumu)“başlangıç”kurlarına devam eden kursiyerler oluşturmaktadır. Belirlenen kurumlarda“başlangıç”düzeyde öğretim yapan üç ayrı sınıfa devam eden kursiyerler örnekleme alınmıştır. Toplam 175 kursiyerden anket yoluyla görüş ve değerlendirmeleri alınmıştır. Araştırmaya ilişkin bulguları toplamak için, kursiyerlere yönelik hazırlanan anket üç bölümden oluşmuştur. I Bölüm de kursiyerlerin bireysel özellikleri ile ilgili dört soru, II. Bölümde katılma amaçları ile ilgili ondört soru, III. Bö lümde de kursiyerlerin kurs hakkındaki görüşleri ile ilgili yirmiyedi soru olmak üzere toplam kırkbeş soru yer almaktadır. II Bölümdeki soruların değerlendirilmeleri için“evet”ve“hayır”seçeneklerini içeren ikili bir ölçek, III Bölüm deki soruların değerlendirilmeleri için“tamamen katılıyorum”,“katılıyorum”,“kararsızım”,“katılmıyorum”ve“hiç IIIkatılmıyorum”seçeneklerini içeren beşli bir ölçek kullanı larak sayı laş tın İmiş tır. İstatistiksel işlemler olarak frekans, yüzde ile kay- kare testine başvurulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenerek verilmiştir : 1. Örneklem grubuna giren kursiyerlerin çoğunluğunu üniversite (% 61. 7l) ve lise (fo 31.43) mezunu olan öğrenci ve memurlar oluşturmaktadır. 2. Özel İngilizce dil kurslarına devam eden kursiyer lerin kursa katılma amaçları bireysel özelliklerine göre çok belirgin bir farklılık göstermemektedir. Ancak, elde edilen bulgular genel olarak memurların daha çok iş ile ilgili ne denlerle, öğrencilerin eğitimsel nedenlerle katıldıklarını göstermektedir. 3. Özel İngilizce dil' kurslarına deva,m eden kursiyer lerin cinsiyetleri ve yaşları ile başarıları arasında 0.05 anlamlılık düzeyinde anlamlı bir fark bulunmamış ancak, kur siyerlerin eğitim düzeyleri ve çalışma durumları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Kursiyerlerin eğitim düzeyle rinin arttıkça başarı oranlarının da arttığı görülmüştür. 4. Bulgular, kursiyerlerin yaklaşık üçte ikisinin uygu lanan haftalık program,, derslerin işlenme hızı, kullanılan araç-gereç, kurum yöneticileri ile ilgili konularda sorun ları olduğunu göstermektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at investigating the personal character istics of the adult participants, their objectives and par ticipation, their perception of the courses and the relation between their personal characteristics and level of achievement. The population of the study covers the participants who have been attending basic English courses of UDM, Tek Ml, American Assosiation, Kent English and Parlar Vakfı in 1988. 175 subjects constitutes the sample of the study (they were randomly selected in the three beginner classes of each institution). The data related to the personal characteristics of sub jects and their perception of the courses are collected through a questinaire which was developed by the researcher. The data related to the success level of participants are obtained from the official records of the institutions. Findings of the study are as follows: 1. The majority of the sujects in the private English courses are officials who work in the public and private sector {$> 60) and students ($ 28.57). V2. The levels of education of the majority of the subr jects are university ($ 6l.7l) and high school (% 31*43) graduates. 3. The personal characteristics of the subjects have no significant difference according to their objectives of participation and their perception of the courses. 4. The sex and age of the subjects are not significantly depended on their level of success; but level of education and occupation of the subjects are depended on their success level at 0.05 level. As the formal education level of subjects increases, their level of success increases too. VI