Serotoninin penisilinle uyarılan epileptiform aktiviteye etkisi
The effect of serotonin on penicillin-induced epileptiform activity
- Tez No: 457507
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Epilepsi; spontan, tekrarlayan nöbetlerle karakterize edilen, toplumda sık görülen nörolojik hastalıklardan birisidir. Serotonin (5-HT), periferal ve merkezi sinir sisteminde nörotransmitter olarak işlev gören biyojenik monoamin moleküldür. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, serotonin ve reseptörlerinin çeşitli epilepsi modelleri üzerinde anti-konvülzan etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, penisilinle uyarılan deneysel epilepsi modelinde, serotonin reseptör agonist ve antogonistlerinin nasıl bir etkiye sahip olduğunu gösteren her hangi bir veriye rastlanılmamıştır. Bu çalışmada, 5-HT2 reseptör agonisti DOI, 5-HT2 reseptör antagonisti Metiserjid ve serotonin öncülü 5-HTP'nin epileptiform aktivite üzerine etkisi araştırıldı. Bu amaçla, çalışmada 96 adet albino erkek Wistar sıçan kullanıldı. Epileptiform aktivite, 500 IU (i.c.) penisilin enjeksiyonu ile başlatıldı. Penisilin enjeksiyonundan 30 dk. sonra hayvanlara DOI (0,5 mg/kg, 1 mg/kg, 2 mg/kg ve 4 mg/kg, i.p.), Metiserjid (1 µM, 10 µM, 20 µM, 50 µM ve 100 µM, i.c.v.) ve 5-HTP (25 mg/kg, 50 mg/kg, 75 mg/kg ve 100 mg/kg, i.p.) dozları uygulandı. Oluşan epileptiform aktivite üzerinde 5-HT2 reseptör agonisti DOI 1 mg/kg ve serotonin öncülü 5-HTP 50 mg/kg dozu antikonvülzan etki gösterirken, 5-HT2 reseptör antagonisti metiserjid 50 µM dozunun ise prokonvülzan etkiye sahip olduğu gözlendi. Sonuç olarak 5-HT2 reseptör agonisti DOI ve antagonisti metiserjid ile serotonin öncülü 5-hidroksitriptofanın epileptiform aktiviteyi etkilemektedir ve elde edilen veriler farklı deneysel epilepsi modellerinde yapılan çalışmalar ile uyumluluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most common neurological diseases characterized by spontaneous, recurrent seizures in the community. Serotonin (5-HT) is a biogenic monoamine molecule which functions as a neurotransmitter in the central and peripheral nervous system. Studies up to now showed that serotonin and serotonin receptors had an anticonvulsant effects on various epilepsy models. However, any data have not been observed about how serotonin receptor agonists and antagonists show effect on penicillin induced epilepsy. In the present study, the effect of 5-HT2 receptor agonist DOI, 5-HT2 receptor antagonist methysergide and serotonin precursor 5-HTP on penicillin induced experimental epilepsy was investigated. For this purpose, 96 albino male Wistar rats were used in this study. Epileptiform activity was induced by injection of penicillin (500 IU i.c.). 30 minutes after injection of penicillin, DOI (0,5 mg/kg, 1 mg/kg, 2 mg/kg and 4 mg/kg, i.p.), methysergide (1 µM, 10 µM, 20 µM, 50 µM and 100 µM, i.c.v.) ve 5-HTP (25 mg/kg, 50 mg/kg, 75 mg/kg and 100 mg/kg, i.p.) were applied respectively. It was observed that while 5-HT2 agonist DOI 1 mg/kg and serotonin precursor 5-HTP 50 mg/kg showed anti-convulsion effects, 5-HT2 antagonist methysergide 50 µM showed proconvulsion effect on epileptiform activity. Consequently, 5-HT2 receptor agonist DOI, 5-HT2 receptor antagonist methysergide and serotonin precursor 5-hydroxytryptophan affected the epileptiform activity and the obtained data are consistent with studies that were conducted in different experimental epilepsy models.