The influence of celebrity marketing on skincare product consumer behavior
Ünlülerce pazarlamanın cilt bakım ürünleri tüketici davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 762108
  2. Yazar: RAMA RAMI DALATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KEMAL SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Consumers' choices and actions are altering as a result of digital impact. Marketers spend time determining how to communicate with celebrities to increase their sales. It all starts with comprehending the effects of digitalization on developing relevant tactics and identifying the intended outcomes. It allows luxury skincare firms to increase their market share, enhance dependability, and build digital attraction sites. The concept of 'influence' is altering the way the beauty business markets itself by attracting attention from social media in the battle among businesses to gain consumers' attention. This study aimed to determine the effect of celebrity marketing on consumer behavior by examining the impact of celebrities in marketing campaigns among the users in the Latakia Governorate, Syria. The study used a quantitative research design and collected data from 415 respondents that measured consumers' perceptions of celebrities selling skincare products. The results indicate a significant positive relationship between celebrity marketing and consumers' behavioral intentions. Moreover, the three dimensions of celebrity marketing, i.e., attractiveness, trustworthiness, and expertise, were statistically significant.
Özet (Çeviri)
Tüketicilerin seçimleri ve eylemleri, dijital etkinin bir sonucu olarak değişiyor. Pazarlamacılar, satışlarını artırmak için ünlülerle nasıl iletişim kuracaklarını belirlemek için zaman harcarlar. Her şey dijitalleşmenin ilgili taktiklerin geliştirilmesi üzerindeki etkilerini anlamak ve amaçlanan sonuçları belirlemekle başlar. Lüks cilt bakımı ürünleri konusunda çalışan firmaların pazar paylarını artırmalarına, güvenilirliği artırmalarına ve dijital cazibe siteleri oluşturmalarına olanak tanır. Sosyal medya yoluyla 'Etkileme' kavramı, firmalar arasında tüketicilerin dikkatini çekme savaşında güzellik sektörünün pazarlama şeklini değiştiriyor. Bu çalışma, Suriye'nin Lazkiye bölgesinde ünlüler kullanılarak yapılan pazarlama kampanyalarının tüketici davranışları üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Nicel bir araştırma tasarımı yoluyla cilt bakım ürünleri satan ünlülere ilişkin tüketici algılarını ölçen 415 katılımcıdan veri toplamıştır. Sonuçlar; ünlüler kullanılarak yapılan pazarlama çabaları ile tüketicilerin davranışlarına ilişkin niyetleri arasında önemli ölçüde pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, ünlü pazarlamasının üç boyutu olan çekicilik, güvenilirlik ve uzmanlık da istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.