Kimi ana arı işletmelerindeki arıların ( Apis mellifera L.) morfolojik özellikleri ve bunlardan hibrid ebeveyni hatları geliştirme olanakları
The Morphological characters of honeybees ( Apis mellifera L.) raised in some queen rearing stations and the possibilities of breeding hybrid parent dines.
- Tez No: 45753
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
> 1 ÖZET Doktora Tezi KİMİ ANA ARI ÜRETİM İŞLETMELER İNDEKİ ARILARIN (Apis mellifera L.) MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ VE BUNLARDAN HÎBRİD EBEVEYNİ HATLARI GELİŞTİRME OLANAKLARI Fehmi GÜREL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Çetin FIRATLI 1995, sayfa: 86 Jüri: Prof. Dr. Çetin FIRATLI Prof. Dr. özel ŞEKERDEN Prof. Dr. Numan AKMAN Ege ve Akdeniz Bölgesinde ana arı üretimi yapan iki ticari işletmeden sağlanan ana arılarla Davutlar ve Kafkas grubu başlangıç kolonileri oluşturulmuştur. Başlangıç kolonilerinin performansları değerlendirilerek her iki grupta da en iyi verim özelliklerine sahip birer koloniden ana arılar yetiştirilmiş ve kendi genotipinden erkek arıların yoğun olduğu bölgede çiftleştirilmişlerdir. Bu şekilde oluşturulan birinci generasyon kolonilerinde de aynı verim özellikleri incelenmiştir. Ayrıca başlangıç ve birinci generasyon kolonilerinde 13 morfolojik özellik ölçülmüştür. İkinci generasyon kolonileri ise birinci generasyonun en iyi kolonilerinden yetiştirilen ve yapay tohumlanan ana arılarla oluşturulmuştur. Bu generasyonda da kolonilerin verimleri test edilmiştir. Her generasyonda Davutlar grubunun verim özellikleri ortalamaları, Kafkas grubunun ortalamalarından daha yüksek bulunmuştur. Morfolojik özelliklere uygulanan diskriminant analizi sonucunda Davutlar ve Kafkas grupları başlangıç generasyonunda % 62.6 oranında, birinci generasyonda ise % 76.6 oranında tanımlanabilmişlerdir. Hem morfolojik özellikler hem de verim özellikleri dikkate alındığında Davutlar grubunun Kafkas grubuna oranla daha uniform bir materyal olduğu ve izlenen yetiştiricilik programına daha iyi uyum sağladığı sonucuna varılmıştır. Her iki grupta gözlenen büyük varyasyon uzun süreli bir seleksiyon programı ile bu genotiplerin hibrid ebeveynler olarak değerlendirilebileceğini ve yapılacak bir damızlık yetiştiriciliğinde kullanılabileceğini ortaya koymuştur. ANAHTAR KELİMELER: bal arısı, morfolojik özellikler, üreme, verim, seleksiyon
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D. Thesis THE MORPHOLOGICAL CHARACTERS OF HONEYBEES (Apis mellifera L.) RAISED IN SOME QUEEN REARING STATIONS AND THE POSSIBILITIES OF BREEDING HYBRID PARENT LINES Fehmi GÜREL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr.Çetin FIRATLI 1995, Page: 86 Jury : Prof. Dr. Çetin FIRATLI Prof. Dr. özel ŞEKERDEN Prof. Dr. Numan AKMAN The experimental groups were established by queen bees obtained from two commerical queen producers operating in Aegean and Mediterranean Regions. The queens of the first generation groups were reared from the best colonies of Caucasian and Davutlar genotypes which were selected according to their starting performances. The queens were naturally mated in the apiaries where they were reared. The first generation colonies were also evaluated with respect to the same performance criteria as the starting populations. The two generation colonies were also compared morphologi cally in terms of 13 characters. The best scored colony of the first generation was used as the breeder to set up the second generation. The queens were artificially inseminated with semen obtained from the first generation drones. The morphometric results of the discriminant analyses showed that the two genotypes were identified at a rate of % 62.6 and % 76.6 in the starting and the first generations, respectively. When performances were concerned, the Davutlar genotypes scored significantly higher than the Caucasian colonies. Both types of results at every level indicated that Davutlar group was more uniform, better fit to the applied beekeeping techniques as compared to the Caucasian line in Antalya. To conclude, the high variation observed in the experimental populations may prove to be potential breeder lines after a long term selection in a program with the goal of hybrid queen bee breeding. KEYWORDS: honey bee, morphological characters, reproduction, production, selection