Ankara ve Kırıkkale illerinin yağmur karakteristikleri
The Precipitation characteristics of Ankara and Kırıkkale provinces
- Tez No: 45754
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA VE KIRIKKALE İLLERİNİN YA?MUR KARAKTERİSTİKLERİ Yasemin YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cengiz OKMAN : 1995, Sayfa: 143 Jüri : Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Mustafa KILINÇ Prof. Dr. Zeki ERÖZEL Bu araştırma, Ankara ve Kırıkkale illerinin yağış karakteristiklerinin belirtilmesi amacıyla yapılmıştır. Yağışlar, yöresel olarak çok değişiklik gösterdiği için, bu illerin yağış karakteristikleri, benzer miktarların meydana geldiği doğu, orta ve batı olarak belirtilen homojen yörelere göre bulunmuştur. Ankara'nın doğu, orta ve batı hidrolojik homojen yörelerinin, aritmetik ortalama yöntemine göre yıllık ortalama yağış miktarı sırası ile 41 1.4 mm, 461.0 mm ve 440.0 mm, Isohyetal yönteme göre ise sırası ile 419.7 mm, 475.9 mm ve 439.7 mm bulunmuştur. Buna karşılık aynı yörelerin, Thiessen yöntemine göre yıllık ortalama yağış miktarları sırası ile 415.2 mm, 442.3 mm ve 411.4 mm olarak bulunmuştur. Kırıkkale ilinin, aritmetik ortalama Isohyetal ve Thiessen yöntemlerine göre yıllık ortalam yağış miktarları sırası ile 380.6 mm, 385. 1 mm ve 385.5 mm olarak saptanmıştır. Ankara ve Kırıkkale illerinde aylık ve yıllık yağışların, Hazen ve Weibull ilişkilerine göre saptanan olasılıkları arasında önemli farklar meydana gelmiştir. Bu// farklılıklar, büyük yağış miktarlarından küçüklere doğru gittikçe azalmaktadır. Ankara ve Kırıkkale illerinde, en büyük günlük yağış miktarlarının tekrarlanma süreleri, özellikle büyük yağış miktarları için, önemli farklılıklar göstermiştir. Araştırmada göz önüne alınan illerin, en büyük günlük yağışlarının, Uç-1 ve Logaritmik Pearson III dağılım biçimlerine göre 5 ve 10 yıl tekrarlanma süreleri için saptanan yağış miktarları arasında önemli bir farklılık görülmemiştir. Diğer taraftan Ankara ve Kırıkkale illerinin, hareketli ortalama yöntemine göre belirtilen kurak süreleri, oldukça farklılık göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Hidrolojik homojen yöre, alansal yağış ortalaması, tekrarlanma süresi, en büyük günlük yağış, şiddetli yağış, şiddetli yağışların tekrarlanma süresi, eğilim analizi.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis THE PRECIPITATION CHARACTERISTICS OF ANKARA AND KIRIKKALE PROVINCES Yasemin YILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof. Dr. Cengiz OKMAN : 1995, Page: 143 Jury : Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof.Dr.Mustafa KILINÇ Prof.Dr.Zeki ERÖZEL The main purpose of this study was to determine the characteristics of the precipitations in Ankara and Kırıkkale provinces. Since the precipitations amounts differ place to place, the characteristics of the precipitations have been realized for the hydrologic homogenous areas which the expectation of excessive storms should be approximately the same for all stations. For Ankara province, these areas have been determined as the east, mid and west. The mean yearly precipitations have been found; In the east, mid and west of hydrologic homogenous areas of Ankara province as, 41 1.4 mm, 461.0 mm and 440.0 mm by arithmetic method and 419.7 mm, 475.9 mm and 439.7 mm Isohyetal method. According to Thiessen method, the mean yearly precipitation of the same hydrological homogenous areas, have calculated as; 415.2 mm, 442.3 mm and 41 1.4 mm. The yearly mean precipitations of Kırıkkale have been found as; 380.6 mm by arithmetic mean method and 385.1 mm by Isohyetal method and 385.5 mm by Thiessen method.IV There have been considerable differences existed between the probabilities obtained by Hazen and Weibull methods of the extrem mean monthly and the yearly precipitations of Ankara and Kırıkkale provinces. These differences have decreased from the maximum to minimum amounts of precipitations. The recurrence intervals of the frequency of daily maximum precipitations have showed appreciable diffrences especially for the larger values of precipitations. For Ankara and Kırıkkale provinces, it was concluded that unimportant differences were found for the recurrence intervals of 5 and 10 years which have been calculated by extrem type-I and Pearson type III distributions. It was concluded from the research that the drought and wet periods of Ankara and Kırıkkale provinces were univerly flactuated. KEY WORDS: Hydrologic homogenous area, mean precipitation over an area, recurrence interval extrem daily precipitations, intensive precipitations, recurrence intervals of intensive precipitation, trend analysis.