İletişim becerileri ve empatik eğilim arasındaki ilişkinin x ve y kuşaklarına göre farklılıklarının incelenmesi ve bir uygulama
The relationship between communication skills and empathetic tendency differentiation from a study of generation x and y and an implementation
  1. Tez No: 457547
  2. Yazar: HALİME ÖZER BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İletişim ve empati kavramları insan hayatında önemli yer tutan kavramlardır ve günümüzde de hala önemini korumaktadır. İletişim kendi başına yeterli değildir. Etkili iletişim insanların günlük problemlerinin çözümünde etkili olmaktadır. Etkili iletişim kurmak için de kişilerin empati kurmayı bilmeleri ve empatiye hayatlarında yer vermeleri gerekmektedir. İletişim ve empati konularında yapılan araştırmalar vardır. Ancak bunun X ve Y kuşağı için gerçekleştirilmiş olanı yoktur. Bu durum da bu araştırmanın yapılmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı X ve Y kuşağı çalışanların iletişim becerileri ve empatik eğilim düzeylerinin, demografik değişkenlere göre değişim gösterip göstermediğini saptamaktır. Araştırmaya İstanbul ilinden 2 Kamu Belediyesinin X ve Y kuşağı çalışanlarından 390 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan 390 çalışanın anket sorularına verdikleri yanıtların değerlendirilmesi sonucunda, katılımcılardan kadın katılımcıların erkek katılımcılara oranla daha empatik olduğu söylenebilir. İletişim becerileri açısından da kadın katılımcıların erkeklere göre daha iyi olduğu söylenebilmektedir. X ve Y kuşağı mukayese edildiğinde iletişim becerileri puanları ortalamasında anlamlı bir farklılık tespit edilmediği, empatik eğilim puan ortalamasında da X ve Y kuşağı arasında anlamlı bir farklılık olmadığı söylenebilmektedir. Cinsiyet değişkenine bağlı olarak kadın katılımcıların erkeklere göre daha empatik oldukları ve daha iyi iletişim becerilerine sahip oldukları söylenebilmektedir. Ayrıca medeni durum değişkenine dair anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Tüm bunların yanında çalışanların empatik eğilimleri ile iletişim becerileri arasında pozitif yönde orta seviyede anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ankete katılan çalışanların empatik eğilimleri arttıkça iletişim becerileri de artış göstermektedir. Çıkan sonuca göre empatik eğilim ile iletişim becerileri arasındaki ilişki doğrulanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, çalışanların departman farklılıkları analize dahil edilmemiştir. Her departmandan istatiksel olarak analize girecek çoğunluk elde edilemediği için bu değişken dikkate alınmamıştır.
Özet (Çeviri)
Communication and empathy concepts take an important place in human life. Nowadays, they are maintain theirs importance. Communication is short and it's not enough by oneself. Impressive communication has influence in solving daily problems in people life. People should be able to show empathy towards to communicate effectively. People should include empathy in their life. There are studies for communication and empathy subject. On the other hand, there is not research about Gen X and Gen Y's communication and empathetic tendency. Therefore, we did this research about Gen X and Gen Y's communication skills and empathetic tendecy. All of these states caused for this research. There are a lot of research in the areas of communication and empathy, but there is no one that would have been performed for Gen Y. There's such a lack of research has led to this research. In this study communication skills and empathic tendency have been reviewed in the context of differences between X and Y Generations. The purpose of this study to determine X and Y Generation's communication skills and empathetic tendency. This research covers the X and Y generations employees assigned 2 City Municipality in Istanbul. The aim is to explore whether their communication skills and empathetic tendency levels change under certain variables. According to the results of the demographic variable is to determine IX whether they show the change. There are 390 attendees of 2 Municipal's employees in Istanbul. 390 employee participants in the survey questionnaire were evaluated their answers to questions. According to analysis results, it has been found in the middle meaningful relationship between emphatic trends and communication skills. We can say that if communication skills of employees increase, their emphatic trends will increase. According to gender variable, the female participants are more empathetic and female have better communication skills than men in this research conclusion.On the contrary of gender, there are no significant differences regarding the marital status variable and generation differences. In addition all of these, the department variances were not implicated to analysis due to unbalanced distribution of the number of employees between departments.