Kurumsal itibar yönetimi
Corporate reputation management
- Tez No: 457548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİSİL SOHODOL BİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kurumsal itibar, bir kurumun tüm paydaşlarınca nasıl algılandığını gösteren soyut ve somut değerlerinin toplamıdır. Kurumsal itibar kavramı, kurumun finansal sağlamlığını, uzun dönemli yatırım değerlerini, kurumsal varlıklarını nasıl kullanıldığını, ürün ve hizmet kalitesini, yeniliklere karşı yaklaşımını, yönetim kalitesini, çalışanlarının yeteneklerini ve sosyal sorumluluklarını içerir. Paydaş teorisine göre, tüm paydaşların -müşteriler, çalışanlar, yatırımcılar ve hissedarlar- kurumu farklı şekilde değerlendirirler. Kurumsal itibar, kurumun bu paydaşlarla kurduğu ilişkiden doğar. Kurumsal itibar, bir kurumun bütünlüğünün tarihsel bağlamda uzun vadeli kolektif bir değerlendirmesidir, bu nedenle de yönetilmesi gerekir. Bu çalışmada, Kurumsal itibarın iç paydaşlar tarafından nasıl algılandığı araştırılmıştır. Bu amaçla, Türkiye'de konut sektöründe faaliyet gösteren ve Fortune dergisine göre Türkiye'nin en itibarlı firmalardan biri olan bir kurumun çalışanlarından anket yöntemi ile çalıştıkları kurumun itibarını değerlendirilmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler değerlendirilerek çalışanların, çalıştıkları kurumun itibarını nasıl değerlendirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate Reputation is the sum of all tangible and intangible values that are formed by the stakeholders perceptions of a corporation. The concept of corporate reputation consist of financial strength, long term investment value, use of corporate assets, quality of products/services, innovativeness, quality of management, employee talent, social responsibility. According to the stakeholder's theory, all stakeholders –customers, employees, investors and shareholders- evaluate the reputation differently. Corporate reputation compounded by the cross relations of the stakeholders. Corporate reputation is considered in terms of its historical contex, the long term collective assesment of a corporation's integrity. In this study, it was researched how the employees perceived the corporate reputation. Thus, the survey was designed and conducted to measure how the employees of a corporation assess the corporate reputation of it. In this study, the corporation was choosen among the most famous building trade company listed in Fortune Magazine's ranking of Turkey. The collected data was analyzed to determine how the employees assess the corporate reputation.