Sadık tüketici kitlesi oluşturmada markaların algılanan benzerliğinin rolü
The role of brand parity in developing loyal customers
  1. Tez No: 457549
  2. Yazar: İLKNUR BANU ILICALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyada marka sayısının artmasıyla birlikte markalar hedef kitleleri üzerinde sadakat oluşturmakta zorlanmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri fazlalaşan marka sayılarıyla beraber oluşan markaların benzer algılanması durumudur. Hedef kitlenin algısında bir pazardaki markaların aralarındaki fark algılanmamaktadır. Bu algının oluşmamasıyla birlikte marka sadakati oluşmamaktadır. Bu durum özellikle bazı sektörlerde daha da geçerli bir durumdur. Düşünce gerektirmeyen, tüketiciyle duygusal bağı olmayan ürünlerin var olduğu sektörlerde marka sadakatinin oluşması daha zordur. Bu sebeple özellikle bu sektörlerde markaların benzer algılanması işletmeler için tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Bu araştırmada Yurtiçi Kargo örneği ışığında markaların benzer algılandığı durumların marka sadakatine olan etkinliği ölçülmüştür. Çalışma yüz yüze olarak anket formunda gerçekleşmiştir. Çalışmada marka bağlılığı ve markaların algılanan benzerliği ve aralarındaki bağlantı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the increased number of the brands from all over the world, brand managers have difficulty in creating loyal customers in their target audience. One of the main reasons of this problem is the formation of brand parity that has existed because of the excess amount of brands. With brand parity, the target audience cannot see the difference between brands in a market. Because of this set in the eyes of the target audience, brand loyalty cannot be formed. This situation is more valid especially in some soctors. In the sectors that need low involvement and no emotional relevance, it is harder to build brand loyalty. Therefore, existence of brand parity is even more dangerous in these situations for firms. In this study, in the light of Yurtiçi Courrier example, the effect of brand parity when developing brand loyalty is researched. The research was conducted via questionnaire method. In this study brand loyalty, brand parity and the relationship between them is measured.