Sigara içen ve içmeyen hastaların timpanomastoidektomi sonrası postoperatif analjezik tüketimlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 457579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada timpanomastoidektomi operasyonu geçiren sigara içen ve içmeyen hastalar arasında postoperatif 24 saatlik analjezik tüketimleri ve postoperatif ağrı skalalarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra, ASA I-II, 18-55 yaşları arasında 100 timpanomastoidektomi hastası dahil edilmiştir. Kronik ağrısı olanlar, kooperasyon kurulamayan hastalar, postoperatif dönemde hastanede yatış süresince sigara içen hastalar, postoperatif 24 saatten önce taburcu edilen hastalar, ASA III ve üzeri hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Sigara içen hastalar: Grup I, sigara içmeyen hastalar: Grup II olarak ayrılmıştır. Grup I; günde en az 10 adet sigara tüketen, en az 1 yıldır içen, operasyondan 1 hafta öncesine kadar sigara içmeye devam eden, Grup II ise daha önce sigara kullanmamış ya da kullanmış olup en az 6 aydan beri sigara içmeyen grup olarak belirlendi. Hastaların operasyona giriş karboksihemoglobinlerine bakıldı. İntraoperatif kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu, kalp hızı aralıklı takip edildi. Hastaların tümüne cilt altı dikişe geçildiği zaman 1 mg/kg tramadol, 0,1 mg/kg ondansetron yapıldı. Postoperatif dönemde kullanmak üzere tramadol hasta kontrollü analjezi (HKA) hazırlandı. Postoperatif dönemde ilk ağrı duydukları dakika, bulantı ve kusmasının olup olmadığı sorgulandı. Postoperatif 24 saat boyunca aralıklı olarak tramadol tüketimleri, verbal ağrı skalaları, kan basıncı, kalp hızı ve solunum sayısı takip edildi. Demografik özellikler ve cerrahi süre açısından 2 grup arasında fark yoktu. Grup I de postoperatif analjezik tüketimi ve ağrı ölçümleri daha fazlaydı. Grup I, postoperatif ilk ağrıyı daha erken duydu. Postoperatif analjezik tüketiminin yaş ve cinsiyetten etkilenmediği görüldü. Grup I'de giriş COHb düzeyleri daha fazlaydı. Grup I'de indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası ve indüksiyon sonrası 10. dakikada periferik oksijen satürasyonu daha düşük bulundu. Grup I'de postoperatif bulantı daha fazla görüldü. İki grup arasında intraoperatif ve postoperatif dönemdeki vital bulgular açısından fark saptanmadı. Sonuç olarak sigaranın postoperatif ağrı yönetimini değiştirdiği görülmüştür. Sigara içen hastaların postoperatif dönemde daha fazla ağrı duymaları ve dolayısıyla daha fazla analjezik tüketmeleri nedeniyle postoperatif analjezik tedavilerinin sigara içip içmemesine göre düzenlenmesinin daha efektif bir postoperatif ağrı tedavisi sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to compare postoperative 24-hour analgesic consumption and postoperative pain scale in smoker and non-smoker patients who undergoing tympanomastoidectomy. After obtaining ethical approval, the study was included a hundred patients, aged between 18-55 years and ASA I-II who undergoing tympanomastoidectomy. Chronic pain sufferers, uncooperative patients, patients who smoke during hospitalization in the postoperative period, patients who were discharged before postoperative 24 hours, ASA III and over patients were not included in the study. The patients were divided into two groups; Group I: Smoker patients and Group II: Non-smoker patients. Groug I patients were consuming at least 10 cigarettes per day, smoker at least 1 year and continue until 1 week before surgery. Group II patients were not smoker previously or smoker previously but non-smokers since at least six months. The carboxyhemoglobin levels of patients were measured during entry into operation. Intraoperative blood pressure, peripheral oxygen saturation, heart rate was monitored intermittently. 1 mg / kg tramadol and 0,1 mg / kg ondansetron was made all patients when beginning the subcutaneous suture. Patient-controlled analgesia (HKA) was prepared with tramadol for use in the postoperative period. The patients were questioned for the first pain time, nausea and vomiting in the postoperative period. Consumption of tramadol, verbal pain scales, blood pressure, heart rate and respiratory rate were monitored for postoperatively 24 hours. The demographic characteristics and duration of surgery did not differ between the two groups. Postoperative analgesic consumption and pain levels were higher in Group I. The postoperative first pain were felt earlier in Group I. We found that postoperative analgesic consumption were not affected by age and sex. The COHb levels were higher in Group I during entry into operation. The peripheral oxygen saturation was lower before induction and after induction and after 10 minutes of induction in Group I. The postoperative nausea occurred more frequently in group I. In the terms of intraoperative and postoperative vital signs were no significant differences between the two groups. In conclusion, cigarettes were found to change postoperative pain management. Considering the regulation of postoperative analgesic therapies for smoker or non-smoker will provide to more effective postoperative pain therapy due to the smoker patients feel more pain and consume more analgesics in the postoperative period.