Sigara içen ve içmeyen bireylerin cerrahi periodontal tedaviye verdikleri yanıtın karşılaştırılarak incelenmesi
A Comperative study of recovery rates after surgical periodontal treatment between smokers and non-smokers
  1. Tez No: 91895
  2. Yazar: ZUHAL METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
75 ÖZET Çalışmamız da sigara içen ve içemeyen erişkin periodontitisli hastaların cerrahi periodontal tedaviye verdikleri yanıt kıyaslanmıştır. Bu amaçla 22 sigara içen ve 23 sigara içemeyen hastadan grup oluşturulmuş,her iki grubu da ilk seansda ağız hijyeni eğitimi ve supragingival diştaşı temizliği ikinci seansda gerekli olduğu düşünülen bölgelere kök yüzeyi düzleştirme işlemi yapılmıştır. Periodontal başlangıç tedavisinde iki hafta sonra hastalar periodontal flap operasyonu açısından değerlendirilmiştir. Hastalara Modifiye Widman Flap operasyonu yapılmıştır. Her iki hasta grubuna tedavi sonuçlarını değerlendirebilmek için periodontal başlangıç tedavisinden sonra, 3.ve6.ayda plak indeks, gingival indeks, dişeti çekilmesi, sondalama derinliği, sondalamada kanama, klinik ataşman düzeyi ölçümleri yapılmıştır. l.Ayda hastalara sadece plak indeks ve gingival indeks ölçümleri yapılmıştır. Tedavi sonuçlan başlangıçta sondalama derinlikleri ve gingival indeks düzeyleri aynı olan bölgeler, vestibül-palatinal ve arayüzler olarak ayrılarak cerrahi periodontal tedaviye verdikleri yanıt açısından kıyaslanmıştır. Sonuçta hasta grupları kendi içinde değerlendirildiğinde her iki hasta grubunun tedaviye olumlu yanıt verdiği görülmüştür. Gruplar kıyaslandığında sigara içen bireylerde içmeyenlere göre daha az klinik ataşman kazancı elde edilmiştir. Sondalanabilir cep derinliği değişimde her iki grup arasında fark bulunmamıştır. Ancak serbest dişeti kenarı konum değişikliğine bakıldığında sigara içen bireylerde daha fazla dişeti çekilmesi olduğu görülmüştür. Cerrahi periodontal tedavi öncesi ve tedavi sonrası altıncı ayda her iki hasta grubunun ginigval indeks değerlerinde fark bulunmamıştır. Sondalamada kanama olan bölgelerin yüzdesine bakıldığında cerrahi tedavi öncesinde her iki grup arasında fark bulunmazken tedavi sonrasında tüm ölçüm dönemlerinde sigara içen bireylerde anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak sigara içen ve içmeyen bireylerde yapılan periodontal cerrahi tedavi sonrası olumlu sonuçlar elde edilmesine karşın sigara içen bireylerde elde edilen iyileşmenin içmeyenlere oranla daha başarısız olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY This study evaluated the outcome of periodontal surgery in smokers and non- smokers with adult periodontitis. The study population included 22 smokers and 23 non-smokers. At the first visit patients were given oral hygine instructions and supragingival scaling was performed, at the second visit root planing performed when necessary. Two weeks after initial periodontal therapy patients were screened for periodontal surgery.. All patients were terated with Modified Widman Flap procedru. Plak index, gingival index, gingival recession, probing pocket depth, bleeding on probing, clinical attachment level were assesed before surgical intervantion and 3,6 month after therapy. Only plaque index and gingival index were determined at the 1st month after therapy. The results were evaluated on three basis. Following overall evaluation, subgrups were determined by equal probing pocket depths, gingival index, and oral vestibuler and interproksimal sites. Results of this revealed that both smokers and non-smokers responded well to the therapy but non-smokers had more clinical attacment level gain than smokers. There is no difference between the groups in probing pocket depth reduction. Recession following surgical therapy was more in smokers. There were no difference in gingival bleeding scores between the groups before surgery and 6 month after surgery. Comparing the percentage of sites with bleedin on probing, there was no difference between the groups before surgery but the smokers showed significantly higher scores after therapy. As a result of this study, we concluded that both smokers and non-smokers responded well to therapy but smokers did not responded as well as non-smokers.