Normal koroner arterler saptanan sigara içen ve içmeyen hastaların elektrokardiyografik aritmi parametrelerinin değerlendirilmesi
Comparison of electrocardiographic arrhythmia parameters of smoking and non-smoking patients with normal coronary arteries
  1. Tez No: 854244
  2. Yazar: HANDE SEYMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNANIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Sigara içiciliği, kardiyovasküler hastalıklar için en önemli önlenebilir risk faktörü olup; kardiyovasküler etkileri üzerine yapılan çalışmalar ağırlıkla ateroskleroz üzerine olup, aritmi üzerine etkileriyle ilgili daha sınırlı veri mevcuttur. Çalışmamıza normal koroner arterlere sahip sigara içen ve içmeyen hastaları dahil ederek ateroskleroz sürecinden bağımsız olarak sigaranın elektrokardiyografik aritmi parametrelerine olan etkisini göstermeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tek merkezli, randomize olmayan, prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya konvansiyonel koroner anjiografi veya koroner bilgisayarlı tomografi anjiografi normal koroner arterler saptanan sigara içicisi 48 hasta ve sigara içmeyen 50 hasta alınmıştır. QRS süresi, QT intervali, JT intervali, Tp-e intervali, Tp-e/QT, Tp-e/QTc, Tp-e/JTc oranları hesaplanmıştır. QTc, QTdc ve JTc intervalleri Fridericia formülü kullanılarak hesaplanmıştır. Bulgular: Sigara içenlerde içmeyenlere kıyasla Tp-e/JT oranı artmış olarak tespit edilmiştir (p değeri: 0.04) Diğer parametrelerde iki grup arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Sonuç ve Öneriler: Muhtemelen sigaranın aritmi üzerine olan esas etkisi ateroskleroz ortaya çıktıktan sonra başlamaktadır. Sigaranın ateroskleroz sürecinden bağımsız olarak aritmi üzerine olan etkisini göstermek için daha yüksek hasta sayısı içeren çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Smoking is the most important preventable risk factor for cardiovascular diseases; studies on its cardiovascular effects are mainly on atherosclerosis, and there is more limited data on its effects on arrhythmia. By including smokers and non-smokers with normal coronary arteries in our study, we aimed to show the effect of smoking on electrocardiographic arrhythmia parameters, regardless of the atherosclerosis process. Materials and Methods: This study is a single-center, non-randomized, prospective study. Forty-eight smoker patients and 50 non-smoker patients with normal coronary arteries detected by conventional coronary angiography or coronary computed tomography angiography were included in the study. QRS duration, QT interval, JT interval, Tp-e interval, Tp-e/QT, Tp-e/QTc, Tp-e/JTc ratios were calculated. QTc, QTdc and JTc intervals were calculated using the Fridericia formula. Materials and Methods: This study is a single-center, non-randomized, prospective study. Forty-eight smoker patients and 50 non-smoker patients with normal coronary arteries detected by conventional coronary angiography or coronary computed tomography angiography were included in the study. QRS duration, QT interval, JT interval, Tp-e interval, Tp-e/QT, Tp-e/QTc, Tp-e/JTc ratios were calculated. QTc, QTdc and JTc intervals were calculated using the Fridericia formula. Results: Tp-e/JT ratio was found to be increased in smokers compared to non-smokers (p value: 0.04). No significant difference was observed between the two groups in other parameters. Conclusion and Recommendations: Probably the main effect of smoking on arrhythmia begins after atherosclerosis occurs. Multicenter studies with higher number of patients are needed to demonstrate the effect of smoking on arrhythmia, independent of the atherosclerosis process.