Sigara içen ve içmeyen bireylerin radyografik alveol kemiği yüksekliğinin ve cerrahi olmayan periodontal tedaviye verdikleri yanıtın karşılaştırılması
Radiographic evaluation of alveolar bone height and response to non-surgical periodontal therapy in smoker and non-smoker patients
- Tez No: 59731
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamız radyografık ve klinik olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Radyografık kısmı sigara içen ve içmeyen hastaların serigrafileri üzerinde alveol kemiği yükseklikleri karşılaştırılarak sigaranın alveol kemiği kaybı üzerine etkisi araştırılmış ve sigara içenlerde daha fazla alveol kemiği kaybı olduğu saptanmıştır. Klinik kısmında ise cerrahi olmayan periodontal tedaviye verdikleri yanıt açısından sigara içen ve içmeyen hastalar karşılaştınImıştır.Sigara içenlerin dişeti iltihabı belirgin bir şekilde baskılanmıştır.Tedaviye yanıtta sigara içmeyenlerde daha fazla dişeti çekilmesi, cep sığlaşması ve ataşman kazancı ile yanıt vermişlerdir.Plak skorları her iki grupta da aynı miktarda düşmüştür.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY This study was designed to investigate the effects of cigarette smoking upon alveolar bone loss and non-surgical periodontal therapy. It consisted of two parte, the radiographic and the clinical investigation, respectively. The radiographic investigation was carried out on serial radiographs of 248 patients. Comparison of alveolar bone heights of 137 non-smoking and 111 smoking patients revealed increased alveolar bone loss in smoking individuals. In the clinical investigation 25 smoking and 16 non-smoking patient's responses to non-surgical periodontal therapy were compared. Gingival inflammation of smoking patients was found to be clearly depressed. Non-smoking individuals responded to therapy with increased gingival recession, increased pocket reduction and increased clinical attachment gain. In both groups plaque indices were found to decrease at the same rate.