Genişlemiş spektrumlu beta laktamaz (gsbl) üreten escherichia coli (e.coli) suşlarının etken olduğu üriner sistem enfeksiyonlarında dışkıda gsbl üreten e.coli taşıyıcılığının saptanması
  1. Tez No: 457581
  2. Yazar: YEŞİM UYGUN KIZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÜNDEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç : GSBL üreten E.coli'nin neden olduğu ÜSİ tanısı alan hastalarda GSBL üreten E.coli'nin fekal kolonizasyon sıklığının, bu suşların etken olduğu ÜSİ'deki risk faktörlerinin saptanması ve GSBL enzimlerinin moleküler olarak tiplendirilerek birbirleriyle ilişkilerinin araştırılması ve dirençli ÜSİ'lerde tedavi seçeneklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem : GSBL üreten E. coli kaynaklı ÜSİ tanısı alan hastalardan antibiyotik başlamadan önce (0.gün) ve sonrasında üç, beş ve yedinci günlerde toplam dört dışkı örneği alınarak, dışkıda GSBL üreten E. coli taşıyıcılığı araştırılmıştır. Bulgular : Çalışmaya alınan 64 hastanın 47 (%69)'si toplum kökenli, 17 ( %31)'si hastane kökenli ÜSİ idi. Hastaların 40 (%63)'ı kadın, 24 (%37)'ü erkekti.İdrar kültürlerinden elde edilen tüm izolatların ampisilin, sefazolin, sefepim, seftazidim ve seftriaksona dirençli olduğu; ertapenem, meropenem ve tigesikline duyarlı olduğu saptandı. Hastalarda yılda üç ataktan fazla ÜSİ geçirmek, toplum kökenli GSBL üreten E.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study is to detect fecal colonisation of ESBL producing E. coli in patients who are suffered from UTI by ESBL producing E. coli, risk factors and moleculer characterisations of ESBL producing E. coli. Methods : Four rectal swabs or stool cultures was obtained patients who are diagnosed UTI by ESBL producing E. coli on first day of infection before giving antimicrobial therapy and after third, fifth, seventh day of infection. Stool cultures were evaluated to determine fecal colonization of ESBL producing E. coli. Results : Of the 64 patients, 47( %69) of them were community acquired, 17(%31) were nosocomial UTI. 40 patient (%63) were women and 24 (%37)were men. All of the strains which isolated from urine cultures were resistant to ampicillin, cefazolin, cefepime, ceftazidime and ceftriaxone. The strains were susceptible to carbapenems and tygecycline. More than three UTI attacks per year was found risk factor for community acquired ESBL producing E. coli ( p: 0.035). Urinary indwelling catheters were found risk factor for nosocomial UTI (p: 0.006). Last one year, an urological enterprise was found risk factor for fecal colonization (p: 0.043). 15 of 64 patients were found colonizated by ESBL producing E. coli. The stool and urine isolates classificated according to phylogenetic analyses by ERIC-PCR methods. Only three ( %10.7) patients' urine and stool isolates were found same phylogenetic family. Conclusions : Because of increasing resistant infections and colonizations, unnecessary antibiotic use must prevent. We need further investigations to know ESBL enzyme types epidemiology and more research must performed in our country. Key words : Urinary tract infection, fecal colonization, ESBL producing E. coli