Diferansiye tiroid kanserleri ve nodüler guatrlı hastalarda vitamin d reseptör gen polimorfizminin değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin d receptor gene polymorphisms with the differentiated thyroid carcinomas and nodular goitre patients
- Tez No: 457585
- Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇUBUKÇU, PROF. DR. NİHAT ZAFER UTKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tiroid bezinin benign ve malign hastalıkları, toplumda çok sık görülmekte, izlemi, takibi ve cerrahisi ile pratiğimizde çok önemli yer tutmaktadır. Her yıl sadece ülkemizde binlerce hasta tiroid hastalıkları nedeniyle opere edilmektedir. Bunlardan daha fazlası ise polikliniklerde takip edilmektedir. Tiroid malignitelerinde radyasyon ve aile öyküsü ön plana çıkmaktadır. Erken tanı almış iyi diferansiye tiroid malignitelerinde 5 yıllık sağ kalım oranı %90'ların üzerindedir. Bu nedenle erken tanı, hastalığın prognozu açısından çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle son 10 yılda yapılan çalışmalar sonucu genetik ile tiroid hastalıkları arasında kuvvetli bağların bulunduğu saptanmıştır. Vitamin D reseptör geni polimorfizmleri, pek çok hastalıkta özellikle mesane, kolon, meme, over kanseri gibi malignitelerde ön plana çıkmıştır. Bu polimorfizmlerin saptanması bir çok hastalıkta erken tanı veya tedaviyi mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada benign tiroid hastalıkları ve diferansiye tiroid kanserli vakalar ile kontrollerin Vitamin D reseptör genindeki FokI, BsmI, ApaI ve TaqI polimorfizmlerinin, benign tiroid hastalıklar ve diferansiye tiroid kanseri ile ilişkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Benign and malign diseases of thyroid gland are highly common in society and its observation, monitoring and surgery is very important. Each year thousands of patients are operated because of thyroid diseases. Even more of them are being followed up in the outpatient clinics. For thyroid malignancies, radiation and family background stands out. Early diagnosed, good differentiated malignancies have more than %90 of five-year survival rates. Thus, it is really important to early diagnoses in the terms of prognosis. Especially in the last 10 years studies, it is shown that there was a strong connection between genetics and thyroid diseases. Vitamin D receptor gene polymorphism stands out in the bladder, colon, breast, ovarian cancers. Determination of these polymorphisms helps early diagnosis and treatment for a lot of patients. In this study, the relation between benign thyroid diseases and differentiated thyroid cancers with control groups, and FokI, BsmI, ApaI and TaqI polymorphisms in vitamin D receptor gene within the benign thyroid diseases and differentiated thyroid cancer are evaluated.