Acil servise akut ağrı sebebiyle başvuran hastalarda anksiyete düzeyindeki değişimin ağrı algısına etkisinin belirlenmesi
Determination the effects of anxiety level changes in patents, who attend to emergency medicine service due to acute pain
- Tez No: 457589
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Acil serviste ağrıya bağlı anksiyete hastaların yaklaşık %60'ında görülen bir durumdur. Acil serviste akut ağrı anksiyete ilişkisi yeterince araştırılmamıştır. Çalışmanın amacı, akut ağrı nedeniyle acil servise başvuran hastalarda, ağrı ve anksiyete düzeyini belirlemek , standart analjezik tedavi ve bu tedaviye eklenen anksiyolitik tedavinin ağrı ve anksiyete üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışma prospektif, randomize, çift kör bir klinik çalışmadır. Randomize olarak hasta alınan grupların birine deksketeprofen trometamol (DT) 50mg/2ml, diğerine DT 50mg/2ml ve midazolam 0,01mg/kg verildi. Tedavinin 0. ve 60. dakikalarında VAS (görsel analog ölçek) ile hastaların ağrı ve anksiyete değerleri ölçüldü. Primer sonuç ölçütü ağrı ve anksiyete değişim miktarı, sekonder sonuç ölçütü kurtarma tedavisi gereksinimi ve tedaviden memnuniyet oranlarının karşılaştırılmasıdır. Sonuçlar: Çalışma 180 hasta ile gerçekleştirildi. DT grubunun (n=90) ağrı değişimi (delta ağrı) VAS ortancaları 37,5 (23-59,5); DT+ midazolam grubunda (n=90) 37,5 (16,7-61,2) bulundu (p=0.470). Anksiyete değişimi (delta anksiyete) VAS ortancaları DT grubunda 14,5 (0-51,7); DT+midazolam grubunda 22 (0-54) bulundu (p=0.681). Çalışmaya katılan hastalarda 60.dakikada ek tedaviye gereksinim duyma oranı DT grubunda %26,7 iken DT+midazolam grubunda %40 bulundu (p=0,058). DT grubunda hastaların %64'ü DT+midazolam grubunda hastaların %57'si tedaviden çok memnun kaldığını ifade etti (p=0,770). DT grubunda hastaların %90'ı DT+midazolam grubunda hastaların %89'u bir dahaki acil başvurusunda aynı tedaviyi tercih edeceğini ifade etti (p=0,802). Sonuç: Akut ağrı şikayetiyle acil servise başvuran hastalarda anksiyete sıklıkla görülmektedir. Ancak bu hastalarda analjezik tedaviye eklenen anksiyolitik ağrı ve anksiyete tedavisine katkıda bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Anxiety is a condition seen in about %60 of patients in the emergency department due to pain. The relationship between acute pain and anxiety hasn't been investigated much in emergency medicine. The aim of the study is, to determine the level of pain and anxiety for the people presenting to the emergency department for acute pain and investigate the effect of adding anxiolytic therapy to the standart analgesic therapy on pain and anxiety Method: This study was a prospective, randomized, double-blind clinical study. We randomized the groups to receive either Dexketoprofen tromethamine (DT) 50mg/2ml or DT 50mg/2ml and midazolam 0.01mg/kg. Pain and anxiety levels of patients were measured with VAS (visual analogue scale) at 0. and 60. minutes of treatment. The primary outcome measure was the level of change in pain and anxiety while the secondary outcome measure was the rates of requirement of rescue therapy and treatment satisfaction of the groups. Results: A total of 180 subjects were enrolled in the study. In DT group (n=90), 60 minutes after the baseline, pain change (delta pain) VAS value was 37.5 (23-59.5) ; in DT+ midazolam group (n=90) this was 37.5 (16.7-61.2) (p=0.470). In DT group, 60 minutes after the baseline anxiety change (delta anxiety) VAS value was 14.5 (0-51.7) ; in DT+ midazolam group this was 22 (0-54) (p=0.681). The rate of patients who didn't need additional treatment after 60 minutes was %26.7 in DT group while %40 of the DT+midazolam group required additional therapy (p=0.058). The rates of patients stating to be very satisfied among DT and DT+midazolam groups were %64 and %57, respectively (p=0.770). Among the treatment groups , preference of the same therapy on their next emergency visit rates were similar (%90 vs %89) (p=0.802) Conclusion: Anxiety is frequently seen in patients who are admitted to the emergency department complaining of acute pain. In these patients addition of anxiolytics to analgesic drugs do not contribute to the treatment of pain and anxiety