Proseal lma ve ı-gel performanslarının karşılaştırılması ve videolaringoskop eşliğinde hipofaringeal mukoza üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Compare the performance and the effects of plma and i-gel on hypopharyngeal mucosa accompai̇ned by vi̇deolaryngoscope
- Tez No: 457593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: PLMA ve I-gel'in erişkin olgularda performanslarının ve videolaringoskop eşliğinde hipofaringeal mukoza üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Elektif cerrahi operasyon geçirecek 18-70 yaş arası ASA I-II kadın veya erkek 100 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalar iki gruba ayrıldı, 50 hastaya PLMA (Grup PLMA), 50 hastaya I-gel (Grup I-gel) randomize olarak uygulandı. Anestezi indüksiyonunun ardından videolaringoskop ile hipofarinksten görüntü alındı. PLMA kaf basıncı 60 cmH2O basınçta sabitlendi. Operasyon sırasında hemodinamik parametreler, tepe basıncı ve orofaringeal kaçak basıncı takip edildi. Cerrahi bitiminde SGHYA çıkarıldı ve videolaringoskop ile hipofaringeal alandan tekrar görüntü alındı ve iki görüntü karşılaştırıldı. Postoperatif hastalar boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı ve dil uyuşukluğu açısından değerlendirildi. Bulgular: Demografik veriler ve fizik muayene bulguları açısından gruplar arası anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare the performance and the effects of PLMA and I-gel on hypopharyngeal mucosa accompained by videolaryngoscope on adult patients. Method: The study was included a hundred patients of either sex, aged between 18-70 years and ASA I-II who undergoing elective surgery. The patients were divided into two groups randomly; Group PLMA; PLMA was applied to 50 patients and Group I-gel; I-gel was applied to 50 patients. After the induction of anesthesia, an image was taken from hypopharynx with videolaryngoscope. The cuff pressure of PLMA was fixed at 60 cmH2O. The hemodynamic parameters, the peak pressure and the oropharyngeal sealing pressure were monitored during surgery. The supraglottic airway device was extracted at the end of surgery then an image was taken from hypopharynx with videolaryngoscope again and the two images were compared. The patients were evaluated for postoperative sore throat, dysphagia, hoarseness and tongue numbness. Results: Demographic datas and physical examination results were not found significant differences between the two groups.